Połączenia międzykomórkowe pozwalają na kontakt komórkom budującym tkanki.
Jak wyglądają połączenia międzykomórkowe u roślin?
Plazmodesmy są to cytoplazmatyczne połączenia międzykomórkowe. Otoczone są błona komórkową, przechodzą przez otwory w ścianie komórkowej dwóch sąsiadujących komórek. Plazmodesmy łączą siateczki śródplazmatyczne komórek. Ich główną funkcja to transport związków np. fosfolipidów. W zależności od potrzeb komórki plazmodesmy mogą się otwierać bądź zamykać.
Blaszka środkowa spaja sąsiadujące ze sobą komórki. Jej miejsce znajduje się między ich ścianami pierwotnymi. Zbudowana jest z pektyn. Kiedy blaszka środkowa ulega rozpuszczeniu, komórki się rozsuwają.
Połączenia międzykomórkowe u zwierząt.
Są trzy rodzaje połączeń międzykomórkowych u zwierząt:
Połączenia zamykające: umiejscowione są w szczytowych częściach komórek. Uszczelniają warstwę nabłonka, izolując przez to wewnętrzne środowisko narządu od jego otoczenia.
Desmosomy: łączą sąsiednie komórki nabłonka, spinając je w sposób mechaniczny. Takie połączenie wszystkich blisko siebie sąsiadujących komórek nadaje warstwie dużą wytrzymałość mechaniczną.
Połączenia szczelinowe: są zbudowane z kompleksów białkowych. Tworzą kanały, przez które kontaktują się cytoplazmy sąsiadujących blisko siebie komórek. Ich funkcją jest umożliwianie transportu substancji np. cukrów między komórkami
Połączenia międzykomórkowe Wasze opinie