Eszkola

Reguła Lenza co to jest?

Przydatne kalkulatory i narzędzia

Reguła Lenza zwana również regułą przekory określa kierunek zjawisk zachodzących w procesie indukcji elektromagnetycznej. Mówi ona o tym, że prąd indukcyjny wzbudzony w przewodniku pod wpływem zmiennego pola magnetycznego ma zawsze taki kierunek, że wytworzone wtórne pole magnetyczne przeciwdziała przyczynie, która go wywołała.

Reguła Lenza jest ściśle związana z prawem indukcji elektromagnetycznej Faradaya. Znak minus pojawiający się we wzorze na prawo Faradaya dotyczy kierunku indukowanej siły elektromotorycznej indukcji SEM w obwodzie zamkniętym. Ten kierunek możemy wyznaczyć właśnie na podstawie reguły Lenza.

Na poniższym rysunku przedstawione są cztery przypadki wzbudzania prądu indukcyjnego w obwodzie kołowym przy ruchu magnesu. W przypadku a) zbliżamy magnes do pętli biegunem N. Powoduje to powstanie pola pętli skierowanego biegunem N w stronę magnesu. Jednoimienne bieguny się odpychają, więc ruchowi magnesu przeciwstawia się pole magnetyczne wytworzone przez prąd wzbudzony w pętli. W przypadku b) jeśli zbliżymy magnes do pętli biegunem S spowoduje to powstanie pola w pętli skierowanego biegunem S w stronę magnesu W pętli popłynie prąd w stronę przeciwną niż w a). Analogicznie można rozważyć przypadki c) i d). Oddalaniu się magnesu od pętli będzie się przeciwstawiać pole magnetyczne pętli pochodzące od wzbudzonego w niej prądu.

Reguła Lenza co to jest?

Reguła Lenza Wasze opinie

6×2 =
  • B Boro 19.06.2023

    Bardzo podoba mi się reguła Lenza

Oprócz reguła lenza może Ci się przydać