Eszkola

Indukcja elektromagnetyczna co to jest?

Przydatne kalkulatory i narzędzia

Indukcja elektromagnetyczna polega na powstawaniu prądu elektrycznego, a dokładniej siły elektromotorycznej indukcji w zamkniętym obwodzie elektrycznym na skutek zmian w czasie strumienia pola magnetycznego przechodzącego przez powierzchnię zamkniętą przez ten obwód.

Zmienny strumień możemy uzyskać zarówno poruszając obwodem elektrycznym w stałym polu magnetycznym , jak i umieszczając obwód elektryczny w zmiennym polu magnetycznym. W obu przypadkach w obwodzie zamkniętym wzbudza się prąd indukcyjny, a to oznacza, że pomiędzy końcami obwodu wzbudza się różnica potencjałów. Tę różnicę potencjałów nazywamy właśnie siła elektromotoryczną indukcji SEM, oznaczamy literą E i wyrażamy w woltach. Wielkość siły elektromotorycznej indukcji określa prawo indukcji Faradaya, w wyznaczeniu zaś kierunku indukowanego prądu jest bardzo pomocna reguła Lenza.

Indukcja elektromagnetyczna jest obecnie podstawową metodą wytwarzania prądu elektrycznego oraz jest podstawą działania urządzeń np. prądnic, generatorów w elektrowniach, transformatorów, cewek, pieców indukcyjnych, silników indukcyjnych i wielu innych.

Indukcja elektromagnetyczna Wasze opinie

7-2 =

Oprócz indukcja elektromagnetyczna może Ci się przydać