Eszkola

Intruzje magmowe wewnątrz skał

Intruzja magmowa jest związana z przedostawaniem się magmy w inne skały skorupy ziemskiej i płaszcza Ziemi nie wydostając się na jej powierzchnię. Magma przedostaje się wyżej głównie ze względu na zmianę ciśnienia lub temperatury.  Przedzierając się przez inne skały powoli zastyga tworząc intruzje. 
W zależności od tego, jak szybko magma oddawała ciepło, czyli tempa jej krystalizacji wyróżnia się intruzje zgodne z pierwotnym ułożeniem skał oraz niezgodne. Intruzje zgodne są ułożone równolegle do powierzchni skał, pomiędzy które magma się przedziera. Są to żyły pokładowe nazywane sillami, lakkolity, lopolity i fakolity. Intruzje niezgodne natomiast przecinają skały, w które się przedziera magma. Są to batolity i dajki. 
Żyły pokładowe są niejako wciśnięte między dwie równoległe warstwy skał.
Lakkolity przyjmują kształt bochenka lub soczewki (z wybrzuszeniem skał leżących na nim) o płaskim podłożu. Powstają płytko pod powierzchnią Ziemi. 
Lopolit jest przeciwieństwem lakolitu, czyli górna warstwa jest płaska natomiast wybrzuszeniu ulega dolne podłoże. 
Fakolit przyjmuje kształt soczewki biegnącej zgodnie z ułożeniem skał pofałdowanych. 
Batolity obejmują duże przestrzenie, nie da się wyznaczyć ich dolnej granicy. 
Dajka przyjmuje wygląd żyły, gdyż jest stosunkowo cienka i długa. Przebiega prostopadle lub ukośnie do ułożenia skał, które przecina. 
 

Intruzje magmowe Wasze opinie

6-3 =

Oprócz intruzje magmowe może Ci się przydać