Czynnik lokalizacji to aspekt, który wpływa na umiejscowienie konkretnej placówki usługowej. Wybór miejsca dokonywany jest w skali krajowej, regionalnej i lokalnej. Najpierw jest dokonywany wybór regionu, następnie konkretnej miejscowości i dzielnicy.
Aby odpowiednio zlokalizować przedsiębiorstwo usługowe należy wziąć pod uwagę szereg uwarunkowań zarówno ogólnych, jak i szczegółowych. W przypadku lokalizacji ogólnej zachodzi potrzeba rozpoznania czynników związanych z wybranym rodzajem świadczonych usług, takich jak zasoby materialne i personalne, pozycja rynkowa, konkurencja, jak również z jej otoczeniem, czyli uwarunkowaniami demograficznymi, ekonomicznymi, finansowymi, urbanistycznymi, transportowymi i prawnymi. Najważniejsze z nich to wielkość miejscowości i związana z nim liczba ludności, gęstość zaludnienia, zróżnicowanie wiekowe i płciowe miejscowej społeczności, styl życia, modele konsumpcji, poziom stabilności gospodarczej, ceny gruntów, wynajmu, leasingu, wykupu koncesji, dostępność komunikacyjna.
Lokalizacja ogólna zależy w głównej mierze od realnego popytu na konkretną usługę i wyznacza liczbę placówek, w których będą one świadczone.
Lokalizacja szczegółowa natomiast polega na wyznaczeniu konkretnego miejsca w przestrzeni geograficznej i zależy między innymi od rodzaju świadczonych usług.
Usługi – czynniki lokalizacji
Zobacz również
- Czynniki lokalizacji przemysłu
- Wulkanizm
- Katastrofy przyrodnicze na Podhalu
- Formy akumulacji lodowca
- Miejska wyspa ciepła
- Inwestycje Zagraniczne Polski
- Pieniński Pas Skałkowy
- Usługi
- Zagrożenia hydrologiczne – tsunami,...
- Migracje
- Linia zmiany daty
- Skala mapy
- Pogórza Polski
- Formy glacjalne/ polodowcowe
- Surowce chemiczne
Usługi Wasze opinie