Obliczanie pola czy objętości walca to jedno z podstawowych obliczeń w przypadku figur obrotowych, z którym zetkniemy się już w szkole.
Działanie kalkulatora pól i objętości
Kalkulator pól i objętości pozwala w bardzo łatwy sposób obliczyć parametry figur. Aby wykonać obliczenia, należy wypełnić w odpowiednie pole znaną wartością, a następnie wcisnąć Enter lub Tab lub kliknąć w dowolne pole na zewnątrz pola edycyjnego. Podane wyniki są wyświetlane z dokładnością do czterech miejsc po przecinku. Kalkulator obliczy te parametry, które możliwe są do obliczenia! Po wprowadzeniu w odpowiednie miejsca danych, które mamy urządzenie obliczy automatycznie pozostałe (możliwe do obliczenia przy takich danych) parametry. Wśród danych do uzupełnienia – i uzupełnianych automatycznie – znajdziemy w przypadku walca takie jak: objętość, promień, wysokość, pole podstawy, pole powierzchni bocznej i pole powierzchni całkowitej. Objętość walca liczymy, podobne jak przy graniastosłupach, korzystając ze wzoru: objętość walca równa jest polu jego podstawy pomnożonemu przez wysokość.
Walec – jaka to figura?
Zgodnie z zasadami matematycznymi walcem nazwać możemy każdą bryłę ograniczoną powierzchnią walcową oraz parą płaszczyzn równoległych do siebie, ale nie do tej powierzchni. Walec jest bryłą obrotową powstałą przez obrót prostokąta wokół prostej zawierającej jeden z jego boków. Prostą tę nazywamy osią walca. Podstawą walca może być dowolna figura płaska, od krzywej stożkowej (wtedy mówimy o walcach eliptycznych, parabolicznych czy hiperbolicznych) po wielokąty. W tym drugim przypadku walec jest już graniastosłupem, a ten ma również osobną definicję. Najczęściej spotykanym rodzajem walca (czasem uważanym za klasyczny i jedyny spełniający wszelkie niezbędne jego warunki) jest walec prosty kołowy, a więc taki, w którym obiema podstawami są koła i szerokość wszędzie jest dokładnie taka sama. Przekrój takiego walca jest zawsze prostokątny. Można też mówić o walcach prostych (i czasem definicja walca stosowana jest tylko do nich), a także o walcach pochyłych.
Za pewną ciekawostkę można uznać, że Archimedes – jeden z najwybitniejszych matematyków w historii – zażyczył sobie wykucia między innymi walca (a także stożka i kuli) na swoim nagrobku. Nie powinno to dziwić, gdyż ten starogrecki uczony odkrył, chociażby związek między powierzchnią i objętością kuli, i opisanego na niej walca.
Kalkulator pól i objętości - walec Wasze wyniki
objętość=440+180+410
Wiaderkowa fantazja i pizza w polu Walenie wiaderka, rytm niesie powietrze, Marzenia o pizzy, coraz bardziej konkretne. Obliczam pole, promień, średnicę, Ile sera, sosu, by smakowała więcej. Wiaderko lata w górę, wiruje jak bąk, A pizza czeka, ciepła, pachnąca jak mak. Z każdym uderzeniem, coraz bliżej celu, Wyobraźnia płonie, jak ogień w piecu. I choć wiaderko nie jest nożem do pizzy, To w tej zabawie, jest coś z fantazji. Liczenie, rzucanie, śmiech rozbrzmiewa wkoło, I choć pizza zostanie cała, to uczta dla duszy gotowa.
objętość= 16,5 cm x 22,5 cm x 16,5 cm
40 x 25 x 20
ok
ok
ok
ok
Ok
wysokość 7m, średnica 0,20
ok
ok
Polecam
Ok
ok
OK
Ok stożek
Walec
byłoby miło gdyby ktoś napisał jednostki (mm, cm, m?)w jakich podawane są wartości poszczególnych boków
ok
Niby liczy, ale wynik trochę dziwny. Brak oznaczenia jednostki, nie wiem czy wynik jest podany w cm2 , mm2
ok
17x5,5
ok
Prostopadioscian ma wysokost 20 cm, jedna z krawedzi podstawy 6 cm i przekatna podstawy 10 cm. Oblicz pole powierzchni catkowitej i objetosc.
Suma długości wszystkich krawędzi sześcianu jest równa 72cm
Ok
Ok
Ok
Oblicz objętość 1200 na 800 na 1344
Ok
ok
Ok
Ok
totalny koks ten kalkulator 😎😎👌
Ogólnie to restartowanie pól to nienajlepszy pomysł i przy chęci zmiany jednego parametru musisz wpisywać je od nowa. Irytujące kiedy sprawdzasz większą ilość danych, więc polecam inny kalkulator
Ok
ok
ok
OK
ok
ok
Podstawa graniastosłupa prawidłowego czworokątnego ma pole 81cm² a pole powierzchni jednej sciany wynosi 63cm² oblicz objetosc tego graniastosłupa
Ok
Stożek
walec
ok
walec
ok
ok
walec
Ok