Eszkola

Silnik elektryczny co to jest?

Przydatne kalkulatory i narzędzia

Silnik elektryczny jest maszyną, która zamienia energię elektryczną na pracę. Ze względu na budowę wyróżnia się różne rodzaje silników.

Silniki szczotkowe prądu stałego doprowadzają prąd do wirnika (przypominającego zwój prostokątnych ramek) przez komutator, którego jednym z zadań jest prostowanie prądu. Ślizgające się po nim szczotki mają połączenie z zasilaniem. Szczotki są stosowanym w elektrotechnice elementem do przekazywania prądu elektrycznego między ruchomymi elementami. Ponieważ przepływ prądu generuje powstanie pola magnetycznego, to przed i za wirnikiem utworzą się bieguny magnetyczne. Wirnik ulokowany jest w stojanie z magnesami trwałymi, którego różne bieguny zwrócone są do siebie. Oddziaływanie ramki z prądem z polem magnetycznym powoduje obrót ramki. Komutator zmienia kierunek przepływu prądu w położeniu pionowym między magnesami, tak aby obrót trwał nadal. 

W silnikach bezszczotkowych stosuje się elektrycznie sterowany komutator, który włącza i wyłącza cewki, a ich pole magnetyczne powoduje obrót wirnika. Magnesy w tym przypadku znajdują się na wirniku. Stosowane są w pojazdach z napędem elektrycznym, a także w komputerach do wentylatorów i stacji dysków.

Silnik elektryczny Wasze opinie

3+9 =