Eszkola

Kotliny Polski

Kotlina to wklęsła forma ukształtowania powierzchni otoczona ze wszystkich stron znacznymi wzniesieniami. 
W skład polskich kotlin wchodzi Kotlina Sandomierska, Brama Krakowska, Kotlina Oświęcimska. Cały pas tej formy terenu jest ograniczona wyżynami od północy i Karpatami od południa. 
Wnętrza kotlin są równinne lub faliste.

Kotlina Sandomierska jest najbardziej wysuniętą na wschód i jest równocześnie największą kotliną w Polsce. Stanowi obniżenie denudacyjne, co oznacza, że utwory mniej odporne zostały zniszczone. W podłożu występują piaski, żwiry, gliny morenowe wieku mioceńskiego. Gdzieniegdzie można spotkać również pokłady lessu. 
W jej wschodniej części w podłożu występują takie surowce mineralne jak siarka, gips, niewielkie pokłady soli kamiennej, ropy i towarzyszącemu jej gazu ziemnego. 
Większe miasta Sandomierz, Tarnów, Dębica, Mielec, Krosno, Jarosław, Przemyśl, Rzeszów, Stalowa Wola. 
Brama Krakowska stanowi rów tektoniczny, w którego podłożu znajdują się osady mioceńskiego, czyli przede wszystkim piaski i żwiry. Jest częścią doliny Wisły. W jej obrębie leży Kraków, Skawina, Piekary. 
Kotlina Oświęcimska jest najbardziej wysunięta na zachód. Jest zapadliskiem przedgórskim, w którego podłożu występują iły i piaski przykryte osadami rzecznymi. 
Znajdują się tu takie surowce mineralne jak sól kamienna, gips, siarka, ropa naftowa i wraz z nią gaz ziemny. Ze względu na ich liczne pokłady wschodnia część kotliny jest silnie uprzemysłowiona. W zachodniej części również jest rozwinięty przemysł, jednak tutaj ma to powiązanie z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.  
Jednym z ważniejszych miast jest Oświęcim, ale również Czechowice-Dziedzice, Tychy, Brzeszcze, Pszczyna.
 

Kotliny Polski Wasze opinie

4×7 =

Oprócz kotliny polski może Ci się przydać