Eszkola

Wyspy Cooka

Wyspy Cooka (Māori: Kūki 'Āirani) to perły Pacyfiku, w których skład wchodzi 15 cennych klejnotów (o łącznej powierzchni 240km2) rozproszonych na pustym oceanie pokrywającym obszar prawie 2 000 000 km2 (wielkość Europy Zachodniej). To zdecydowanie cel podroży dla wszystkich tych, którzy szukają bezludnej wyspy, z dala od zgiełku i gwaru współczesnego świata. Wyspy Cooka położone są w samym środku tak zwanego Trójkąta Polinezyjskiego: na południe od Hawajów, na zachód od Tahiti, na wschód od Samoa i Tonga oraz na północ od Nowej Zelandii. Piaszczyste enklawy są rajem na ziemi łączącym hipnotyzujące piękno natury z idyllicznym klimatem i bogactwem kultury polinezyjskiej. Miejscowi są jednymi z najbardziej przyjaznych i ciepłych ludzi, jakich można spotkać a obcych witają z uśmiechem.
 
Wyspy po raz pierwszy odkryte zostały już w 1595 roku przez hiszpańskiego kapitana Álvaro de Mendaña y Neyra. W 1773 roku podczas drugiej swojej wyprawy James Cook dokonał ich ponownego odkrycia i nazwał je Hervey Islands. Nazwy „Cook Island” po raz pierwszy użył Johann von Krusenstern w 1824 roku. Od 1888 roku wszystkie wyspy w archipelagu stanowią protektorat brytyjski, zwany od 1891 Cook Islands Federation. W 1901 roku Wyspy Cooka zostały przekazane Nowej Zelandii i obecnie stanowią samorządną monarchię parlamentarną pozostającą w wolnym stowarzyszeniu z Nową Zelandią.

Wyspy Cooka
Autor zdjęcia: Robert Linsdell [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
 
Największą wyspą i klejnotem w koronie jest Rarotonga, która szczyci się skalistymi górami, gęstą dżunglą oraz wspaniałymi białymi plażami. Na wyspie tej znajduje się stolica Wysp Cooka – miejscowość Avarua. Wart uwagi jest również atol Aitutaki otoczony mniejszymi niezamieszkałymi wysepkami zwanymi „motu” i znany głównie z tego, co znajduje się pod powierzchnią wody. Znajduje się on na górze jednej z największych na świecie koralowych lagun, kipiącej z ogromnej ilości gigantycznych małż i opalizujących tropikalnych ryb oraz innych stworzeń morskich.
 
Jest również mała skalista wysepka Atiu znana ze swoich wapiennych jaskiń i pachnących plantacji kawy. Są również wyspy Mau'ke, Mitiaro i Mangaia, gdzie wciąż dominuje tradycyjne wiejskie życie oraz wyspy Penrhyn i Manihiki znane z rozległych hodowli czarnych pereł, których większość turystów nie ma szansy zobaczyć.

Wyspy Cooka
Autor zdjęcia: eutrophication&hypoxia [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
 
Wyspy są domem dla wielu pięknych tropikalnych kwiatów, m.in. dla Tiare Maori, który jest symbolem narodowym i dzięki któremu corocznie w listopadzie lub grudniu obchodzony jest Festiwal Kwiatu Tiare. Wiele roślin i kwiatów na wyspach ma właściwości lecznicze (np. noni). Mimo że nie ma wielu gatunków endemicznych, Wyspy Cooka zamieszkiwane są przez wiele różnych dzikich zwierząt na lądzie i w wodach wokół wysp i atoli. Świnie, kozy i psy znajdują się na wyspach całego archipelagu jako zwierzęta domowe. Co ciekawe, nie ma tu węży i pająków. Istnieje tylko sześć gatunków ptaków rodzimych dla Wysp Cooka, w tym rzadki Kakerori. Wyspa Atiu znana jest jako Enuamanu co dosłownie oznacza Wyspę Ptaków, ponadto wyspa Takutea jest obecnie rezerwatem przyrody, gdzie wstęp maja tylko nieliczne osoby.
 
Bardzo łatwo jest znaleźć ciche schronienie na każdej z wysp Cooka, z których wiele jest praktycznie bezludnych. Większe miejscowości oferują mieszankę kurortów, willi, hoteli, domków, apartamentów, wszelkiego rodzaju udogodnień i usług.
 
Wyspy Cooka

Autor zdjęcia: Benedict Adam [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Wyspy Cooka Wasze opinie

9-4 =