Eszkola

Cień i półcień co to jest?

Przydatne kalkulatory i narzędzia

Cień jest to ciemny obszar widoczny na ekranie ustawionym za nieprzeźroczystym przedmiotem oświetlonym przez źródło światła. Kształt cienia otrzymuje się poprzez przedłużenie promieni wychodzących ze źródła i stycznych do krawędzi przedmiotu, aż do ich przecięcia z ekranem.

Obszar cienia to obszar, do którego nie dochodzą promienie świetlne. Gdy źródło światła jest rozciągłe, występują obszary przejściowe oświetlone przez część źródła światła. Obszary te zwane są półcieniem. W przypadku punktowego źródła światła granice cienia są ostre jak na poniższym rysunku.

     Cień i półcień

Punktowe źródło światła to takie, którego rozmiary są zdecydowanie mniejsze od odległości od oświetlanego przedmiotu. Przykładowo oddaloną od nas o tysiące lat świetlnych gwiazdę możemy traktować jako punktowe źródło światła, gdyż jej średnica jest bardzo mała w porównaniu z jej odległością od Ziemi.

W przypadku rozciągłego źródła krawędzie cienia nie są ostre. Dzieje się tak, ponieważ rozmiary tych źródeł są stosunkowo duże w porównaniu z odległością od oświetlanego przedmiotu. Gdy znajdziemy się w obszarze półcienia jesteśmy w stanie zobaczyć fragment źródła światła. Natomiast z obszaru cienia nie jesteśmy w stanie w ogóle zobaczyć źródła.

     Cień i półcień

Zjawiska cienia i półcienia są dowodem na to , że światło w ośrodkach jednorodnych rozchodzi się prostoliniowo.

Cień i półcień Wasze opinie

5-2 =