Eszkola

Konwekcja co to jest?

Przydatne kalkulatory i narzędzia

Proces przekazywania ciepła związany z ruchem materii pod wpływem różnicy temperatur nosi nazwę konwekcji.

Zjawisko konwekcji jest powszechnie spotykane w codziennym życiu. Należy wiedzieć, że zimniejsze powietrze ma większą gęstość od cieplejszego, dlatego będzie można odczuć zimne prądy powietrza na wysokości kostek, a nie nad głową (jeżeli nic innego nie wymusza ruchu powietrza). Produkowane są grzejniki, które wykorzystują głównie konwekcję do ogrzewania pomieszczenia. Drugą drogą ogrzewania w przypadku grzejników jest promieniowanie.

Podobnie jak powietrze, woda również wraz ze spadkiem temperatury zyskuje na gęstości. Gotując wodę w garnku ogrzewa się tylko spód garnka, a jednak po pewnym czasie można zaobserwować wrzenie - przemianę w parę w całej objętości cieczy. Gorący spód garnka ogrzewa głównie wodę będącą blisko swojej powierzchni. Dzięki konwekcji, ta ogrzana woda przemieszcza się w górę, robiąc miejsce zimniejszej, która po ogrzaniu znów przenosi się ku górze. Stąd ogrzewając tylko spód naczynia, można ogrzać całą ciecz w nim.

Przy procesie chłodzenia wodą również można wykorzystać konwekcję. Umieszczając w pojemniku gorący przedmiot celem chłodzenia, należy doprowadzać i odprowadzać wodę od góry. Doprowadzana woda zajmie miejsce na dnie naczynia, przez co cieplejsza będzie kierować się w stronę odpływu na górze. W ten sposób można doprowadzić rozgrzany obiekt, który będzie oddawał ciepło zimnej wodzie do temperatury bliskiej temperatury zimnej wody.

Konwekcja Wasze opinie

5-3 =

Oprócz konwekcja może Ci się przydać