Rozpraszaniem promieniowania elektromagnetycznego nazywane jest zjawisko polegające na zmianie kierunku rozchodzenia się promieniowania na niejednorodnościach ośrodka. Przykładem promieniowania elektromagnetycznego jest światło widzialne, promieniowanie gamma czy promienie X Roentgena.
Jednym z przykładów rozpraszania jest zjawisko Comptona, w którym wysokoenergetyczne promieniowanie przekazuje część energii elektronowi, w skutek czego zmienia się jego długość. Zmiana długości zależy jedynie od kąta rozproszenia.
Rozpraszanie światła widzialnego można obserwować patrząc w niebo - kolor nieba jest efektem rozpraszania promieni słonecznych w powietrzu. Światło słoneczne, na cząsteczkach powietrza ulega rozpraszaniu Rayleigha, które silnie zależy od odwrotności długości fali. Ponieważ w widmie promieniowania słonecznego fiolet (najmniejsza długość fali - ze światła widzialnego) ma niską intensywność, niebo wydaje się być niebieskie - barwa ta ma największą intensywność w promieniowaniu rozproszonym.
Poniżej fotografia przedstawiająca rozpraszanie światła lasera na roztworze koloidalnym:
Rozpraszanie promieniowania Wasze opinie