Eszkola

Burza tropikalna

Burza tropikalna (lub sztorm tropikalny) to niezwykle silne i intensywne zjawisko pogodowe charakteryzujące się potężnymi wiatrami, centralnym obszarem niskiego ciśnienia oraz intensywnym deszczem. W zależności od miejsca występowania oraz nasilenia, burze tropikalne mogą przeradzać się w huragany (na płn. Atlantyku, płn. - wsch. i płd. - wsch. Pacyfiku), tajfuny (na płn. - zach. Pacyfiku), cyklony (na płd. Oceanie Indyjskim), baguio (na Filipinach), willy-willy (w Australii) oraz cordonazo (na płn.- wsch. Pacyfiku do Meksyku). Prędkość wiatru sztormu tropikalnego nie przekracza jednak 33m/s.
 
A jak się tworzą burze tropikalne? Gdy kilka burz łączy się razem, przez wystarczająco długi okres czasu i w odpowiednich warunkach atmosferycznych, mogą zamienić się w tzw. depresję tropikalną, gdzie wiatry w centrum wieją ze stałą prędkością ok. 20 – 34 węzłów(37-63km/h). Ta tropikalna depresja zostaje zintensyfikowana do momentu, w którym maksymalne utrzymujące się wartości prędkości wiatru oscylują wokół 35-64 węzłów (63-117km/h) i wtedy stają się burzą tropikalną – proces ten trwać może pół dnia lub kilka dni. W tym czasie burza samoorganizuje się i zaczyna przybierać kształt bardziej okrągły przypominając huragan, jednak zazwyczaj nie formuje charakterystycznego oka. Intensywność burzy określa się dzięki najwyższej utrzymującej się prędkości wiatru wiejącego w jej środku. Gdy przeradza się w huragan, jej względna siła jest również mierzona na skali w oparciu o największe prędkości wiatru. Skala ta nazywa się Saffir-Simpson od nazwiska odkrywcy i kategoryzuje siłę huraganu od 1 do 5.

Burza tropikalna
Autor zdjęcia: NASA Goddard Space Flight Center’s photostream [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

 
Czynnikiem koniecznym do powstania burzy tropikalnej jest temperatura – ciepłe powietrze znad oceanu, wysoka wilgotność powietrza tworząca chmury burzowe oraz niż baryczny.
 
Ruch burzy tropikalnej jest łatwiej rozpoznawalny niż ruchy depresji tropikalnej. Wiatry w burzy tropikalnej na Półkuli Południowej wieją zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, natomiast na Półkuli Północnej wieją w przeciwną stronę, co wynika z działania siły Coriolisa. Wzdłuż równika i w odległości do 500km od równika burze tropikalne nie powstają ze względu na zbyt niskie zawirowania siły Coriolisa.

Burza tropikalna
Autor zdjęcia: NASA Goddard Space Flight Center’s photostream [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Burze tropikalne mogą pozostawiać wiele szkód nawet nie przeradzając się w huragan. Głównym niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą burza tropikalna to intensywne i obfite opady deszczu rzędu metra sześciennego w ciągu kilku dni, które doprowadzają do długotrwałych powodzi oraz lawin błotnych. Wbrew opiniom to powodzie zabijają więcej ludzi niż silnie wiejace wiatry.
 
Burza tropikalna

Autor zdjęcia: gsloan [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Burza tropikalna Wasze opinie

7+1 =