Eszkola

Przemysł motoryzacyjny

Przemysł motoryzacyjny obejmuje produkcję samochodów osobowych, samochodów dostawczych, autobusów i busów, pojazdów specjalnych, ciągników rolniczych, maszyn budowlanych, silników, przeczep i naczep, opon i wszelkich akcesoriów.
W Polsce opiera się na produkcji komponentów do pojazdów i jest jedynie monterem części i akcesoriów wielkich międzynarodowych firm z tej branży. W wielu przypadkach są importowane podzespoły, na podstawie których są produkowane pojazdy. 
Na drodze rozwoju krajowego przemysłu motoryzacyjnego wzrastała produkcja w zakładach, które kooperowały z zakładami montażowymi. 
Produkowane są między innymi silniki wysokoprężne i benzynowe w Bielsku-Białej, w Tychach silniki dla Opla Corsa, Opla Astry, w Wałbrzychu dla Toyoty, Citroena i Peugota oraz silniki Diesla i skrzynie biegów. W Poznaniu powstają głowice do silników i obudowy przekładni kierowniczej, w Sosnowcu oświetlenia samochodowe, układy wydechowe, systemy zasilania paliwem, zbiorniki, deski rozdzielcze, zderzaki w Bielsku-Białej amortyzatory, zawieszenia. Wśród akcesoriów samochodowych produkowane są części karoserii, chłodnice, skraplacze, wycieraczki, rozruszniki, siedzenia, pokrowce do siedzeń, systemy bezpieczeństwa, systemy wspomagania kierownicy, hamulce oraz opony. 
Produkcja samochodów osobowych odbywa się w Tychach, gdzie firma Fiat – Chrystel Automobiles produkuje samochody osobowe typu Fiat i Lancia, w Gliwicach Grupy PSA produkują Ople, w Poznaniu i Wrześni powstają Volkswageny, w Lublinie Ursusy. Samochody ciężarowe pochodzą z Niepołomic spod loga firmy MAN Tracks oraz z Jelcza – Laskowic. 
Pojazdy zaliczane do transportu publicznego, czyli autobusy miejskie, międzynarodowe i turystyczne produkowane są w Starachowicach, Bolechowie, Wrocławiu, Słupsku, Sanoku, Solcu Kujawskim, Włykowie, Lublinie. 
Praktycznie wszystkie wyprodukowane samochody i ich części są eksportowane, głównie na rynki krajów europejskich. 
 

Przemysł motoryzacyjny Wasze opinie

1+9 =