Regiony kulturowe to obszary zamieszkane przez ludność cechującą się odrębnością w zakresie praktykowanych obyczajów, gwary, ubioru, budownictwa.
Nie pokrywają się z granicami administracyjnymi województw, ponieważ kształtowały się na przestrzeni lat w trakcie wydarzeń historycznych. Wiele regionów kulturowych Polski różniło się między sobą stopniem rozwoju gospodarczego, kulturowego. Z biegiem lat na skutek masowych migracji, szybko zachodzących procesów osadniczych i urbanistycznych wiele z historycznych regionów wraz z ich odrębnością wyznaczaną przez kulturę ludową zanika.
W Polsce regiony kulturowe można wyróżnić wśród regionów historycznych kraju, jakimi są Wielkopolska, Mazowsze, Małopolska, Pomorze, Śląsk, Kujawy, Mazury. Współcześnie niewiele grup zachowało wyraźną odrębność kulturową.
Na Pomorzu są to Kaszubi i Kociewiacy. Na terenie Wielkopolski swoją odrębność kulturową zachowali Bambrzy, będący potomkami niemieckich osadników, Biskupianie, Mazurzy, będących ludnością polską zmieszaną z Prusakami i Niemcami. Zamieszkują również tereny Warmii i Mazur. Na Kujawach są to Kujawiacy. Na obszarze Mazowsza odrębną grupę kulturową stanowią Łowiczanie i Kurpianie. W Małopolsce najliczniejsza i najbardziej znaną grupą kulturową w skali kraju są górale, a wśród nich Orawianie, Podhalanie, Zagórzanie, Spiszacy, zamieszkujące tereny Karpat. Na wschodzie Małopolski są to Bojkowie i Łemkowie, będący równocześnie mniejszością etniczną.
Równie znani ze swej odrębności są Ślązacy na obszarze Górnego Śląska.
Regiony kulturowe Polski Wasze opinie