Eszkola

Uzdrowiska w Europie

Powstanie i rozwój uzdrowiska ma ścisłe powiązanie z występowaniem w tym miejscu surowców leczniczych, naturalnych kopalin i/lub leczniczych właściwości klimatu. Warunkiem powstania w danej miejscowości uzdrowiska jest również występowanie walorów przyrodniczych, jak również estetycznych otaczającego krajobrazu oraz wszelkie inne impulsy biofizyczne środowiska, które wywierają pozytywny wpływ na organizm człowieka (np. obecność morza, czy gór). Bardzo często uzdrowisko powstaje w miejscu gdzie występują gorące źródła lub woda mineralizowana. 
Na świecie jest bardzo dużo miejscowości będących miejscowościami uzdrowiskowymi. W samej Polsce jest ich 45. Każda z nich wykorzystuje swoiste cechy, które są pomocne w regenerowaniu sił organizmów ludzkich. 

Czechy
Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie, Franciszkańskie Łaźnie. Te trzy miejscowości uzdrowiskowe w Czechach są najbardziej znane i bez wątpienia najpiękniejsze. Są nazywane trójkątem uzdrowiskowym i leżą w Górach Rudawy. 
W owym trójkącie znajduje się prawie 80 gorących źródeł, o temperaturze oscylującej między 40 a około 70ͦ C, których woda pochodzi z wnętrza Ziemi (około 2km pod powierzchnią) z granitowych skałach macierzystych.  13 źródeł jest położona w centrum miasta. W pięciu z nich wypływ jest ujęty w swoistych kolumnadach – Sadowej, Targowej, Młyńskiej, Zamkowej, Zdrojowej. 
Specyficzne właściwości wód są wykorzystywane w leczeniu chorób układu pokarmowego (zakłócony metabolizm, cukrzyca, otyłość, nieprawidłowa praca wątroby, trzustki, dróg żółciowych), układu ruchu. 

Włochy
Albano Terme, Montegrotto Terme na wzgórzach Euganean w niedalekiej odległości od gór Padwy, których geneza jest wulkaniczna. Skutkuje to podwyższoną temperaturą wypływających wód bromowo – jodowo – sodowych. Ma zastosowanie w kąpielach termalnych oraz w podgrzewaniu błota fango (słynnego włoskiego błota  wykorzystywanego w celach zdrowotnych). Dogodny klimat umożliwia turystom terapię aerozolową/ inhalacyjne, która skutecznie pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego. Kolejnym słynnym fango jest wyspa Ischia położona na południu Włoch. Niewątpliwie doskonałym uzdrowiskowym miejscem jest Toskania, gdzie jest wiele gorących źródeł, wśród którym wartym wymienienia jest Terme di Saturnia, czy Montecatini Terme. 

Węgry
Héviz leży w obrębie jeziora Balaton, w jego południowej końcowej części stanowi jezioro termalne o stałej temperaturze wody. Dalej jest poprowadzona droga uzdrowiskowa Bük, Sárvar i Mosonmagyaróvá, gdzie woda ma bardzo dużą zawartość soli oraz bardzo wysoką mineralizację, co jest bardzo pomocne w procesach leczenia i rekonwalescencji. 

Francja
Główną formą terapii wykorzystywaną w uzdrowiskach francuskich jest talasoterapia, czyli lecznicze działanie morza, która wykorzystuje głównie mikroklimat morski oraz samą wodę morską. W tym kraju jej liderem jest Bretania. Znajduje się tam wiele domów oferujących talasoterapię, zwłaszcza na północy zlokalizowanych wokół Saint Malo i Val André oraz południowo – zachodnim wybrzeżu. 
Dla miłośników aktywnego wypoczynku najlepszym miejscem jest Lacanau-Océan, gdzie można połączyć terapię morzem z surfingiem oraz spacerami po wysokich nadmorskich plażach. 

Słowacja może poszczycić się wspaniałym zestawieniem leczniczych możliwości od wspaniałych gór, gdzie powietrze jest nieskazitelnie czyste, po jeziora i przede wszystkim wiele basenów termalnych. Jednym z najbardziej znanych uzdrowisk jest miejscowość Pieštany. Znajdują się tam naturalne źródła termalne umiejscowione pośrodku wyspy leśnej, a także lecznicze borowiny siarczanowe o bardzo wysokiej jakości. 
Innymi równie znanymi naturalnymi basenami termalnymi są Wielka Fatra to Turczańskie Teplice i Rajeckie Teplice. 
Austria może poszczycić się obecnością na jej obszarze wody leczniczej Gastein. Miasteczka uzdrowiskowe Bad Gastein i Bad Hofgastein leżą w prowincji Salzburg. W wodzie rozpuszczony jest radon gazowy, dzięki czemu jej walory lecznicze są naprawdę zadowalające. Obok źródeł wodnych turyści mają również możliwość odwiedzenia Galerii Lecznictwa Gasteinera.  Dodatkowym plusem jest wysokogórska wysokość miast, a co za tym idzie swoisty i bardzo przyjazny dla zdrowia mikroklimat. 

Niemcy 
Jednym z najbardziej znanych uzdrowisk niemieckich jest Bad Füssing, który jest jednocześnie najmłodszym uzdrowiskiem tego kraju. W swojej uzdrowiskowej ofercie proponuje kuracjuszom naturalne wrzosowiska, a więc błoto lecznicze, wodę siarkową oraz mineralizowaną wodę termalną.
Innym powszechnie odwiedzanym ośrodkiem jest Bad Salzschlirf, który oferuje kąpiele borowinowe , a także wykorzystuje centrum słoneczne i fototerapii gdzie odtwarza się klimat Morza Martwego.  W Bad Wörishofen oraz Bad Brückenau znajduje się dom terapii Kneipa, który opracował swoiste i unikalne metody wodolecznictwa 


Na Litwie najbardziej znanym uzdrowiskiem jest miejscowość Druskienniki. Występująca tam biała borowina oraz różnorodne wody mineralne są wykorzystywana do celów leczniczych w schorzeniach układu krwionośnego oraz układu ruchu, układu oddechowego, pokarmowego, choroby dermatologiczne. 
Bardzo znanym i charakterystycznym uzdrowiskiem jest Bath w Wielkiej Brytanii. W tym kraju to jedyne miejsce gdzie występują źródła geotermalne.  Ponadto woda pitna używana przez kuracjuszy zawiera ponad 40 minerałów. 
 

Uzdrowiska w Europie Wasze opinie

2×5 =

Oprócz uzdrowiska w europie może Ci się przydać