Eszkola

Szczyt K2

K2 to drugi najwyższy szczyt na świecie plasujący się tuż za Mount Everest. Położony jest w Górach Karakorum na administracyjnym pograniczu Chin i Pakistanu (Kaszmir). Szczyt pokryty jest lodowcem oraz śniegiem i wznosi się na wysokość 8611m.n.p.m. Przez Chińczyków nazywany Qogir Feng lub Mount Godwin Austen, a przez miejscowych – Dapsang lub Chogori. Szczyt K2 został odkryty i zmierzony w 1856 roku przez brytyjskiego geodetę T.G. Montgomerie, dzięki któremu zawdzięcza on swoją nazwę - K2 oznaczał bowiem drugi szczyt mierzony na paśmie Karakorum. Nazwa Mount Godwin Austen pochodzi z kolei od nazwiska pierwszego geodety i badacza Havershama Godwin-Austena (1834-1923). W lokalnym języku Chogori pochodzi od „chhogo ri” , co oznacza „Duża Góra”, natomiast chińskie Qogir oznacza „Wielką Górę”. Góra nazywana jest również „Dziką Górą” ze względu na ciężkie warunki pogodowe panujące na szczycie.

K2
Autor: Maria Ly [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
 
Pierwsza próba zdobycia szczytu podjęta została w 1902 roku i zatrzymała się na wysokości 5670 metrów. Po kilku kolejnych nieudanych próbach, w 1954 roku szczyt K2 zdobyty został przez włoską ekspedycję. K2 charakteryzuje się występowaniem częstych i silnych burz, co sprawia, że trudne warunki wspinaczkowe staja się jeszcze bardziej wymagające. Jest uważany za najtrudniejszą górę do wspinaczki i drugą najbardziej niebezpieczną, zaraz za Annapurną. Niektórzy jednak twierdzą, biorąc pod uwagę liczbę wypadków śmiertelnych w drodze powrotnej ze szczytu, że K2 jest trzy razy bardziej niebezpieczny niż Annapurna. Problem K2 polega na tym, ze gdy osiągnie się jej szczyt, szanse bezpiecznego powrotu znacząco maleją.  Współczynnik śmiertelności na K2 wynosi 27% co oznacza, że ma się 1 szansę śmierci na 4 próby wejścia.  Do chwili obecnej na szczycie K2 stanęło ponad 335 osób oraz co najmniej 82 zmarło. Warto wspomnieć, że Mount Everest zdobyło aż 5600 osób. Do tej pory największą tragedią, jaka wydarzyła się na szczycie w ciągu jednego dnia, było zejście lawiny w 2008 roku, które pochłonęło 11 istnień ludzkich. W 1986 roku w przeciągu pięciu dni tragicznie zmarło 5 osób, natomiast 8 pozostałych członków ekspedycji zmarło w ciągu kolejnych 6 tygodni (śmierć w lawinie, poprzez upadek lub przez spadające kamienie).
 
Do 2013 roku 12 kobiet znalazło się na szczycie K2 jednak 4 z nich zmarło podczas zejścia. W 2011 roku Gerlinde Kaltenbrunner stała się pierwszą kobietą na świecie, która wspięła się na wszystkie ośmiotysięczniki bez dodatkowego tlenu.

K2
Autor: Stuart Orford [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
 
Szczyt podzielony został przez alpinistów na sekcje takie jak np.: Komin, Czarna Piramida, Wąskie Gardło i posiada kilka tras wejścia / zejścia. Godna uwagi jest tzw. „Magiczna linia” (Południowo-Zachodni Filar), która nazywana mianem „samobójczej” po raz pierwszy pokonana została w całości przez polską grupę alpinistów w 1986 roku. Trasa ta jest nadal wybitnie trudna o wyjątkowo twardych i stromych odcinkach oblodzonych skał na bardzo dużych wysokościach. Jest również Południowa Ściana nazwana „Drogą Polską” dla tych wspinaczy, którzy nie boja się lawin, istnieje tam bowiem skrajne zagrożenie lawinami seraków (lodowymi).
 
Szczyt zdobywany jest zazwyczaj w czerwcu, lipcu i sierpniu. Jeszcze nikt nie zdobył K2 zimą.
 
Szczyt K2

Autor zdjęcia: Maria Ly, [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

K2 Wasze opinie

5+4 =