Eszkola

Satelity – rodzaje

Satelita to obiekt krążący po orbicie planety. Może być naturalny (księżyc) lub sztuczny.
Sztuczne satelity są wznoszone na orbitę ciała niebieskiego przez człowieka dzięki wystrzeleniu rakiety. Podczas wystrzału rakiety z silnika jest wyrzucana masa w kierunku pionowym i dolnym zwrocie. Przy wyrzucie sama rakieta jest wypychana do góry. 

Zadanie satelity jest określone przez jej rodzaj. Do najpowszechniejszych zadań należy wykonywanie badań naukowych, prognozowanie pogody, przekaz sygnałów radiowych, telewizyjnych, obsługi rozmów telefonicznych, do nawigacji
Satelity geofizyczne badające powierzchnię Ziemi są wyposażone w podczerwień. Dzięki niej możliwa jest rejestracja ilości promieniowania cieplnego z obserwowanego obiektu. Mogą przesyłać dane dotyczące geologii, oceanografii, rolnictwa, urbanistyki. Pierwszym tego typu satelitą był Landsat 1. Kolejne modele były wyposażane w sprzęt o większym zakresie barw i dokładniejszej rozdzielczości. 
Satelity meteorologiczne mogą dostarczają informacji o pogodzie, zbierając informacje o zachmurzeniu, prądach atmosferycznych, składu powietrza pod względem chemicznym, wysokości temperatury powietrza. Pierwszym tego typu był Trios 1.
Satelity wykorzystywane do nawigacji wykorzystują system GPS.
System komunikacyjny działa w oparciu o 130 satelitów komunikacyjnych. Wiadomości są wysyłane z anten o średnicy co najmniej 30 metrów do satelity, co odbywa się za pomocą mikrofali. Ten z kolei przesyła wiadomość do centrum, do którego kierowana jest rozmowa. 
Łączność z Internetem odbywa się za pomocą naziemnych kabli, dzięki którym dostawca internetowy wysyła informację do systemu satelitarnego, dane są kodowane w falach radiowych, wysłane do satelitów, skąd są odsyłane z powrotem na Ziemię do anten odbiorców. Te z kolei po odbiorze wiadomości przetwarzają ją i wysyłają do urządzenia odbiorcy. 

Satelity Wasze opinie

8+9 =

Oprócz satelity może Ci się przydać