Eszkola

Pasaty i antypasaty

Wiatr to ruch powietrza przemieszczający się od wyżu do niżu. 
Wiatry stałe to takie, które są uzależnione od globalnej cyrkulacji atmosfery i nie zmieniają swojego kierunku w ciągu roku. 

Na równiku wskutek górowania Słońca w zenicie powietrze jest szybko nagrzewane i równocześnie rozszerzane. Jako lżejsze unosi się ku górze i powstaje układ niskiego ciśnienia. W tej strefie nie ma poziomego ruchu powietrza, dlatego jest on nazwany ‘równikowym pasem ciszy’. Powietrze unosząc się jest coraz bardziej chłodne i na wysokości kilkunastu kilometrów przestaje się unosić, tylko ‘rozlewa się’ na boki przemieszczając w stronę biegunów. Są to wiatry zwane antypasatami. Są one umiarkowanie ciepłe, gdyż transportują gorące powietrze znad równika, jednak w wyniku unoszenia następuje jego ochładzanie z równoczesnym jego zagęszczaniem. Jako cięższe opada w dół w okolicy zwrotników tworząc układ wysokiego ciśnienia. Różnica ciśnień między wyżami na zwrotnikach i niżami na równiku powoduje ruch powietrza znad zwrotników w stronę równika - są to pasaty
Zarówno pasaty jak i antypasaty wskutek działania siły Coriolisa ulegają odchyleniu na półkuli północnej w prawo, a na półkuli południowej w lewo. 
 

Pasaty i antypasaty

Autor zdjęcia: Sylwia Nawała

Stałe wiatry na Ziemi Wasze opinie

4+9 =

Oprócz stałe wiatry na ziemi może Ci się przydać