Wiatr to ruch powietrza przemieszczający się od wyżu do niżu.
Wiatry stałe to takie, które są uzależnione od globalnej cyrkulacji atmosfery i nie zmieniają swojego kierunku w ciągu roku.
Na równiku wskutek górowania Słońca w zenicie powietrze jest szybko nagrzewane i równocześnie rozszerzane. Jako lżejsze unosi się ku górze i powstaje układ niskiego ciśnienia. W tej strefie nie ma poziomego ruchu powietrza, dlatego jest on nazwany ‘równikowym pasem ciszy’. Powietrze unosząc się jest coraz bardziej chłodne i na wysokości kilkunastu kilometrów przestaje się unosić, tylko ‘rozlewa się’ na boki przemieszczając w stronę biegunów. Są to wiatry zwane antypasatami. Są one umiarkowanie ciepłe, gdyż transportują gorące powietrze znad równika, jednak w wyniku unoszenia następuje jego ochładzanie z równoczesnym jego zagęszczaniem. Jako cięższe opada w dół w okolicy zwrotników tworząc układ wysokiego ciśnienia. Różnica ciśnień między wyżami na zwrotnikach i niżami na równiku powoduje ruch powietrza znad zwrotników w stronę równika - są to pasaty.
Zarówno pasaty jak i antypasaty wskutek działania siły Coriolisa ulegają odchyleniu na półkuli północnej w prawo, a na półkuli południowej w lewo.
Pasaty i antypasaty
Oprócz stałe wiatry na ziemi może Ci się przydać
Zobacz również
- Zawieja śnieżna
- Krajobrazy świata – uwarunkowania...
- Czynniki glebotwórcze
- Skały metamorficzne
- Dolina Lotnicza
- Ruchy diastroficzne
- Produkcja energii elektrycznej
- Wszechświat
- Parheliony
- Migracje XX wieku
- Przemysł motoryzacyjny
- Tornada i cyklony
- Deglacjacja
- Wykorzystanie energii geotermalnej
- Trąba wodna
Stałe wiatry na Ziemi Wasze opinie