Eszkola

Cyrkulacja atmosferyczna na Ziemi - rozkład

Cyrkulacja atmosferyczna to ciągły ruch i wymiana powietrza, powstająca pod wpływem różnic temperatury powietrza, a co za tym idzie, również różnic w układzie wyżów i niżów barycznych. 
Układy wysokiego i niskiego ciśnienia układają się naprzemienne na całej kuli ziemskiej. 
Na równiku jest niż nazywany okołorównikowym i jest to tzw. "równikowy pas ciszy". Następne w okolicy zwrotników tworzy się wyż. Średnie szerokości geograficzne, czyli miedzy zwrotnikami, a kołami podbiegunowymi są objęte niżem. Ta strefa jest nazwana "strefą wędrujących niżów". W okolicy biegunów zarówno północnego jak i południowego jest układ wysokiego ciśnienia. 
Wskutek takiego układu wyżów i niżów na kuli ziemskiej następuje ciągły ruch i wymiana powietrza, który jest nazwany cyrkulacja atmosferyczną. 

Tak krążące powietrze jest niejako zamknięte między ośrodkami barycznymi tworząc komórki atmosferyczne.
Komórka Hadleya leży między zwrotnikami (na obydwu półkulach) i równikiem. 
Gorące powietrze nad równikiem unosi się do góry, rozpływa na boki i przemieszcza ku zwrotnikom. Następnie opada nad zwrotnikami i przemieszcza się w stronę równika.  
Komórka Ferrela leży w podzwrotnikowych i umiarkowanych szerokościach geograficznych, czyli między 30 a 60ͦ. Powietrze ma zmienny kierunek ze względu na zderzanie powietrza zimnego i ciepłego. 
Komórka polarna rozciąga się od koła podbiegunowego do bieguna na obydwu półkulach. Powietrze przemieszcza się od biegunów, nad którymi tworzy się wyż w stronę kół podbiegunowych.  
 

 

Cyrkulacja atmosferyczna na Ziemi Wasze opinie

5-2 =