Eszkola

Fronty atmosferyczne – zmiana pogody w przemieszczaniu frontów

Gdy stykają się masy powietrza o różnych warunkach fizycznych powstają fronty atmosferyczne. Powstawanie każdego frontu przynosi określone zmiany pogodowe, które występują przed frontem, w strefie frontowej i za frontem.  
Gdy powstaje front ciepły, czyli cieplejsze powietrze nasuwa się na chłodniejsze, przed frontem następuje obniżenie ciśnienia atmosferycznego, spadek temperatury, pojawienie się chmur pierzastych, później warstwowych, z których może wystąpić delikatny opad deszczu (lub śniegu w porze zimowej), wzrasta prędkość wiatru i przyjmuje on kierunek południowo -wschodni i południowy. W strefie frontowej ciśnienie nadal ulega obniżeniu, ale temperatura wzrasta. Niebo jest całkowicie pokryte chmurami warstwowymi, z których pada ciągły deszcz o jednakowym nasileniu. Prędkość wiatru nadal wzrasta przyjmując kierunek południowy. Za frontem ciśnienie spada lub jest stałe (niekiedy może delikatnie wzrastać), temperatura powietrza wzrasta, zachmurzenie ustępuje i znikają opady deszczu. Prędkość wiatru maleje i zmienia kierunek na południowo-zachodni lub zachodni. 
W przypadku frontu chłodnego przed frontem ciśnienie atmosferyczne wraz z temperaturą obniża się i powstają chmury kłębiaste, deszczowe, ale nie występują opady. Wiatr przyjmuje kierunek równoległy do linii frontu, najczęściej południowo-zachodni. Jego prędkość wzrasta do tego stopnia, że niekiedy występują silne porywy. W strefie frontowej ciśnienie wzrasta, natomiast temperatura nadal się obniża. Całe niebo pokrywają chmury deszczowe, ale opad występuje sporadycznie i jest przelotny. Charakterystyczne dla przejścia frontu chłodnego są burze i silny, niekiedy porywisty wiatr, przyjmujący kierunek zachodni, lub północno-zachodni. Po przejściu frontu ciśnienie nadal wzrasta, temperatura w dalszym ciągu się obniża. Niebo rozpogadza się, co oznacza mniejsze zachmurzenie, pojawienie się chmur kłębiastych, z których może wystąpić opad deszczu, lecz ma on charakter przelotny. Wiatr nadal ma duże prędkości, jednak powoli słabnie. 
Gdy powstaje front zokludowany w strefie przed frontem ciśnienie oraz temperatura ulega obniżeniu. Niebo jest pokryte w całości przez chmury warstwowe i deszczowe, co warunkuje występowanie ciągłych opadów. Wiatr zazwyczaj południowo-zachodni, przybierający na sile. W strefie frontowej ciśnienie i temperatura nadal ulegają obniżeniu. Zachmurzenie i opady nie ulegają zmianie, dodatkowo mogą występować burze o różnej intensywności. Po przejściu frontu ciśnienie wzrasta, natomiast temperatura nadal się obniża. Zachmurzenie ulega zmniejszeniu, mogą pojawić się w zamian chmury kłębiaste. Możliwy jest również przelotny opad deszczu. Prędkość wiatru maleje i zmienia kierunek na północno-wschodni. 
 

Fronty atmosferyczne – zmiana pogody w przemieszczaniu frontów Wasze opinie

7-2 =

Oprócz fronty atmosferyczne – zmiana pogody w przemieszczaniu frontów może Ci się przydać