Eszkola

Virga - opad

Virga to nic innego jak opad (deszczu bądź śniegu), który zamienia się w parę wodną przed spadnięciem na ziemię.
 
Mimo iż na ogół chmury Cirrocumulus wskazują na ładną pogodę, czasami mogą rozwinąć się w strukturę odpowiedzialną za nadejście deszczu bądź śniegu. Chmury związane zazwyczaj z opadami formują się u podstawy chmur pierzasto-kłębiastych i znane są jako cirrocumulus virga. Meteorolodzy strukturę taką opisują jako widoczny pas opadów, jednakże deszcz lub śnieg zazwyczaj wyparowuje przed dotarciem do ziemi, ponieważ zbudowane są małych kropelek wody. Mogą one stanowić podstawę burzy, gdy opady docierają do innych chmur burzowych.

Virga
Autor zdjęcia: David McSpadden [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

 
Zjawisko powstawania virg ma miejsce podczas sprężania powietrza. Gdy maleńkie kryształki lodu z cirrocumulus zbliżają się do powierzchni ziemi, grzeją się z powodu ciśnienia powietrza i siły ciężkości. Nawet jeśli deszcz, mżawka lub śnieg odparuje wysoko w atmosferze, na nieco niższych wysokościach niż same chmury Cirrocumulus mogą powstawać tzw. linie szkwałowe (wiatry osiągające 160km/h) oraz wiatry dywergencyjne, które są bardzo niebezpieczne dla pilotów. Zjawisko to może doprowadzić wtedy do powstania silnych wiatrów osiągających nawet 270km/h – tzw. szkwałów.
 
Virga wygląda jak delikatne, cienkie linie dołączone do chmury. W zależności od tego jak duża (pojemna) jest chmura, linie te mogą być pojedyncze lub czasami przypominać w wyglądzie kurtynę. Nigdy jednak nie osiągają ziemi / podłoża. Szczególnie pięknie zjawisko virgi wygląda podczas wschodu lub zachodu słońca, gdyż smugi deszczu przyjmują wtedy czerwonawe bądź pomarańczowe zabarwienie. Samo zjawisko oraz struktura virgi nie jest charakterystyczna jedynie dla Cirrocumulus, virgę mogą również rozwinąć cumulusy, cumulonimbusy, altocumulusy, stratocumulusy, nimbostratusy oraz altostratusy.

Virga
Autor zdjęcia: Raymond Shobe [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
 
Zjawisko virgi najczęściej pojawia się na obszarach pustynnych oraz w klimacie umiarkowanym co ma związek z wyższą temperaturą ziemi i niższą temperaturą atmosferyczną.
Virga - opad

Autor zdjęcia: Bazar del Bizzarro [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Virga Wasze opinie

7+6 =