Eszkola

Śnieg – powstawanie

Śnieg to jeden z rodzajów opadów atmosferycznych. Powstaje w ściśle określonych warunkach pogodowych, a są nimi nasycenie powietrza parą wodną – wilgotność względna musi wynosić 100%, aby w tych warunkach ustało parowanie i nastąpiła zamiana stanu gazowego w ciekły, czyli kondensacja i odwrotnie zamiana stanu ciekłego w gazowy, czyli parowanie wskutek czego powstają chmury. Aby powietrze mogło zostać nasycone parą wodną musi osiągnąć temperaturę punktu rosy – jest to temperatura przy której wilgotność osiągnie 100 %. Zazwyczaj jest to po prostu ochłodzenie powietrza. 
Dodatkowo istnieje potrzeba występowania jąder kondensacji, czyli zawieszonych w powietrzu drobin w postaci kryształków lodu, soli morskiej, pyłu, lub dymu, na których może osiadać woda. Aby z kropelek wody utworzyły się płatki śniegu konieczna jest ujemna temperatura powietrza. W takich warunkach spadają one na podłoże, początkowo w postaci sześcianu , ale w trakcie spadania łączą się z innymi płatkami. Gdy płatki opadną na ziemię i nie stopnieją tworzą śnieg. 
Płatki śniegu są niepowtarzalne ze względu na swoje ostateczne kształty. Jednak każdy z nich można zakwalifikować do jednej z grup kierując się ogólnym kształtem. Te grupy to gwiazdki, graniastosłupy, słupki wieńcowate, „kwiaty paproci”, kryształy nieregularne. 
 

Śnieg – powstawanie

Autor zdjęcia: Obraz Free-Photos z Pixabay

Śnieg – powstawanie Wasze opinie

9-3 =

Oprócz śnieg – powstawanie może Ci się przydać