Eszkola

Wyspa Komodo

Komodo to wyspa znajdująca się w paśmie wysp Republiki Indonezji, w archipelagu Małych Wysp Sundyjskich, która słynie ze swoich „smoków”. Od Północy graniczy z morzem Flores, od Wschodu – z cieśniną Lintah, od Południa – z ciśniną Sumba, natomiast od Zachodu – z cieśniną Sape. Przyciąga wysokimi zboczami (do 825m.n.p.m.), które w krótkiej porze deszczowej przybierają jadeitowy kolor, a przez większość roku eksponują „zardzewiałą”, wysuszoną przez słońce i wiatr, czerwień. Wyspa ta ma bardzo dobrze rozwiniętą linię brzegową (158km) i porośnięta jest głownie palmami, bambusem i wysokimi trawami.
 
Wyspa Komodo jest domem dla około 2000 ludzi będących głównie potomkami zesłańców skazanych na wyspę w XIX wieku przez jednego z sułtanów w Sumbawa. Wyspa zajmuje obszar 390 kilometrów kwadratowych i stanowi część Parku Narodowego Komodo (założonego w 1980 roku), który znany jest szczególnie z największych na świecie żyjących jaszczurów. Jest to endemiczny gatunek warana.

Wyspa Komodo
Autor zdjęcia: Brice Li [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
 
Przez wieki lokalną tradycją było karmienie „smoków” poprzez pozostawianie części ciała zabitych w polowaniu jeleni lub poświęcanie kóz. W przeszłości praktyka ta miała utrzymywać przyjazne stosunki ze zwierzętami, które mogły żyć ponad 50 lat i rozpoznawać poszczególnych ludzi. Starożytne wierzenia zabraniały krzywdzić komodo, dzięki czemu przetrwały one na wyspie tak długo, a gdzie indziej wyginęły. Odizolowanie oraz zabobony sprawiły, że nie maja one wrogów w środowisku naturalnym. Są imponującymi zwierzętami zarówno pod względem siły jak i wielkości. Siła uderzenia ich ogona równa się 2 tonom i może powalić bawoła. Mimo, że są powolne (ich maksymalna prędkość to 20km/h na krótkim dystansie), to bardzo cierpliwe atakują z zasadzki, są one także kanibalami. Ich przystosowanie do trudnych warunków polega na zdolności do partogenezy (rozmnażanie bezpłciowe) i są one jednymi z nielicznych partenogenetycznych gadów.
 
W 1995 roku rozpoczęto projekt ochrony mający na celu stworzenie bardziej naturalnego środowiska dla komodo, zakazujący tradycję karmienia, a także zakazujący polowań na jelenie praktykowanych przez wyspiarzy. Populacja jelenia konsekwentnie wzrosła i obecnie stanowi dla komodo bardziej samowystarczalne źródło pożywienia. Jednocześnie, przyzwyczajone do karmienia zwierzęta, szukając łatwych ofiar, zbliżają się częściej do osiedli ludzkich i stają się bardziej agresywne wobec ludzi, powodując czasami śmiertelne ataki. Niemniej jednak, Smok z Komodo pozostaje symboliczną atrakcją wyspy, przyciągając dużą liczbę odwiedzających turystów i wspierając lokalną gospodarkę.

Wyspa Komodo
Autor zdjęcia: Gabriel Hsia [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Wyspa Komodo jest znana również z bogatego życia morskiego i doskonałych miejsc do nurkowania.
 
Wyspa Komodo

Autor zdjęcia: Gabriel Hsia [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Wyspa Komodo Wasze opinie

9-2 =