Eszkola

Tornada i cyklony

Tornado to inna nazwa trąby powietrznej. Jest wiatrem o ogromnej sile, z charakterystycznym lejem na podłożu. Tworzy się tam, gdzie ciepłe i wilgotne powietrze znad Zatoki Meksykańskiej styka się z ciężkim i chłodnym powietrzem znad Gór Skalistych. Spotykają się różne ciśnienia, w wyniku czego tworzy się wiatr, który zamienia się w charakterystyczny lej dotykający podłoża. Dodatkowo powstaje chmura burzowa cumulonimbus. 
Tornado powoduje ogromne zniszczenia w infrastrukturze drogowej, zabudowie mieszkalnej, gospodarczej, sieciach energetycznych, aczkolwiek pas zniszczeń nie jest wielki. Prędkość siły wiatru tornada mierzy się w skali Fujity, określającej stopień zniszczeń. 

Cyklon tropikalny jest układem niskiego ciśnienia z chmurami burzowymi na obrzeżach i  okiem cyklonu w jego środku, który jest wirem o średnicy do 30 km. W oku jest bezwietrznie, natomiast poza nim wiatr może osiągać nawet do 300 km / h i występują burze. 
Żeby cyklon mógł powstać konieczna jest obecność ciepłej wody oceanicznej o najmniejszej głębokości 50 metrów i odczuwalne dla powietrza występowanie siły Coriolisa, dlatego ich powstawanie jest możliwe co najmniej 500 km na północ lub południe od równika. To  ona powoduje wprowadzenie powietrza w ruch wirowy
Cyklon powoduje ogromne zniszczenia w miastach, potężne ulewy i związane z nimi powodzie. 
Powstaje, gdy pod wpływem silnego parowania oceanu atmosfera otrzymuje ciepło zwane utajonym. Jest to energia, jaką para wodna wydzieli po skropleniu. To powietrze ochładza się unosząc się aż do momentu kondensacji, kiedy to tworzą się chmury i wydziela ciepło utajone w postaci energii napędzającej ruchy powietrza. Wznoszenie ciśnienia do góry powoduje spadek ciśnienia przy oceanie. W miejsce wzniesionego powietrza napływa kolejne nagrzane i zwilżone od wód oceanu, ale jest ono jednocześnie odchylane dzięki działaniu siły Coriolisa. W ten sposób zaczyna się ruch wirowy powietrza. Na półkuli północnej jest przeciwny do ruchu wskazówek zegara, na południowej natomiast zgodny. 

W odniesieniu do cyklonu stosowane są różne nazwy, uzależnione od miejsca ich występowania. Cyklon używa się we wschodniej Azji i Afryce. W USA nazywane są huraganami, w Europie orkanami, w Australii willy-willy, w zachodniej Azji tajfunami
 

Tornada i cyklony

Autor zdjęcia: Obraz WikiImages z Pixabay

Tornada i cyklony Wasze opinie

9-4 =