Eszkola

Krainy zoogeograficzne – rozmieszczenie

Rozmieszczenie krain zoogeograficznych i występujących w nich zwierząt na kuli ziemskiej jest uzależnione od warunków klimatycznych miejsc, w których żyją. Każde zwierzę jako organizm żywy odczuwa w jakich warunkach jest mu dobrze i osiedla się w takim miejscu lub dostosowuje się do niego. 
Jednak jako organizm żywy przemieszcza się, osiedlając coraz dalsze tereny. 
Część gatunków zwierząt wymarła wskutek zmian klimatycznych lub ingerencji człowieka. Gdy jakieś zwierzę ma podobne cechy do wymarłych gatunków jest to relikt. Te zwierzęta, które żyją tylko na danym obszarze i nie można ich spotkać nigdzie indziej są endemiami
Zwierzęta dostosowują się do klimatu panującego w miejscu bytowania. W klimatach stale zimnych o bardzo niskich temperaturach gromadzą się w kolonie lub grupy, żeby ochronić się przed atakiem drapieżników. Wykształcają grube sierści oraz warstwy tłuszczu, który zamieniają na ciepło oraz ograniczają swoje ruchy, żeby nie tracić energii.
W strefie klimatów umiarkowanych charakterystyczne jest występowanie termicznych pór roku, więc zwierzęta, które w okresach ciepłych mają naturalną warstwę sierści lub piór, gdy temperatura się obniża zwiększają jej ilość. Inne z kolei ograniczają swoją aktywność lub zapadają w stan hibernacji, podczas którego temperatura ciała obniża się, żeby organizm nie potrzebował dużo pokarmu. Gady i płazy natomiast jako organizmy zmiennocieplne w niskich temperaturach popadają w stan odrętwienia. 
W klimatach, w których w ciągu roku jest wysoka temperatura, czyli równikowym, podrównikowym, zwrotnikowym i podzwrotnikowym, zwierzęta mają mało sierści lub nie maja jej wcale i nie gromadzą tłuszczu. Dodatkowo stosują różnorodne zabiegi w celu ochłodzenia się, np. spędzają dużo czasu w wodzie lub zapewniają sobie bardzo dużo ruchu. 
W przeszłości kontynenty były ze sobą połączone, dlatego migracja zwierząt była bardziej powszechna. Nie było potrzeby przedostawania się przez wielkie oceany. Jedynym ograniczeniem były wysokie łańcuchy górskie. Z tego względu na różnych kontynentach można spotkać podobne do siebie gatunki zwierząt. 
Australia jest jedynym kontynentem, który odróżnia się gatunkowo od innych. Jest tak, ponieważ w  wyniku oderwania się od innych kontynentów nie przedostały się tu ssaki występujące w innych rejonach świata. 
Te które zdążyły się przedostać po oddzieleniu się kontynentów mogły spokojnie się rozwijać.

Wyróżnia się następujące krainy zoogeograficzne:
- palearktyczna
- nearktyczna
- neotropikalna
- etiopska
- orientalna 
- australijska
 

NAZWA KRAINY POŁOŻENIE WARUNKI KLIMATYCZNE GATUNKI ZWIERZĄT
Palearktyczna Europa, Azja, Afryka (północna) klimat okołobiegunowy- 
ujemne temperatury przez cały rok, prawie całkowity brak opadów 
Klimat umiarkowany i podzwrotnikowy
z temperaturami wahającymi się od 0 do około 10 ͦ C i sezonowymi opadami  oraz termicznymi porami roku 

renifery
lemingi
niedźwiedzie polarne
sowy śnieżne
pardwy
Żubry
sarny
muflony
wielbłądy
niedźwiedzie brunatne
gryzonie
antylopy
hieny
tygrysy
wiewiórki
 
Nearktyczna Ameryka Północna klimat umiarkowany chłodny, przejściowy i ciepły z temperaturą powietrza oscylującą od 0 do 10 ͦ C, ale wysokich jej amplitudach i sezonowymi opadami
piżmowoły
jelenie
bizony
aligatory
grzechotniki
dzikie świnie
indyki
 
Neotropikalna Ameryka Południowa  Klimat równikowy 
klimat podrównikowy
klimat zwrotnikowy
Zróżnicowane środowiska życia. 
Wysokie temperatury w ciągu roku, bardzo dużo opadów w klimacie równikowym, natomiast w pozostałych mała roczna ilość opadów

anacondy
boa dusiciele
papugi
kajmany
tukany
kolibry
szczerbaki
szynszyle
leniwce
mrówkojady
pancerniki
jaguary
 
Etiopska Afryka, Azja (Półwysep Arabski) Klimat równikowy zapewnia bardzo wysoką temperaturę, z wysokimi dobowymi amplitudami oraz wysokie codzienne opady. Rejony klimatu podrównikowego i zwrotnikowego również są gorące, ale tutaj jest znacznie mniejsza ilość opadów 
żyrafy
zebry
nosorożce
hieny
gepardy
lwy
hipopotamy
antylopy
słonie
małpy
krokodyle 
kameleony
 
Orientalna Azja (południowa) Klimat gorący – średnia temperatura około 20 ͦ C wraz z sezonowymi opadami monsunowymi
bażanty
słonie indyjskie
pandy
bawoły
niedźwiedzie
lamparty
gepardy
 
Australijska Australia i Oceania Zwrotnikowa
węże
warany
kiwi
Dziobaki
kolczatki
kangury
emu
pies dingo
wombaty
diabeł tasmański
 

 

Krainy zoogeograficzne – rozmieszczenie

Autor zdjęcia: Carol Spears

Opinie - Krainy zoogeograficzne – rozmieszczenie

7×5 =
  • G gabryś 20.11.2023

    bardzo fajna tylko nazwy bardzo trudne