Eszkola

Claude Elwood Shannon – biografia

Claude Elwood Shannon to amerykański inżynier oraz matematyk, który urodził się 30 kwietnia 1916 roku w Gaylord w USA i zmarł 24 lutego 2001 roku w Medford w USA. Uznawany jest za „ojca teorii informacji” i postrzegany jest jako jeden z największych uczonych XX wieku.

Edukacja

W roku 1936 Claude Elwood Shannon uzyskał dwa dyplomy w dziedzinie matematyki oraz inżynierii elektrycznej na University of Michigan. W swojej pracy magisterskiej zaadaptował elementy algebry logicznej G. Boola do problemu elektrycznego przełączania, co sprawiło, że kod binarny stał się ważnym elementem w każdym komputerze. Już w roku 1940 Shannon obronił doktorat w Massachusetts Institute of Technology, a od 1958 roku był tam profesorem. Punktem kulminacyjnym matematycznych i technicznych rozważań było dzieło „A Mathematical Theory of Communication”, które zostało opracowane w roku 1948.

Osiągnięcia w nauce

Shannon w swojej działalności naukowej koncentrował się przede wszystkim na kwestiach związanych z komunikacją. Opracował koncepcję entropii. Definicja informacyjna w pierwotnym ujęciu dotyczyła tradycyjnego pojęcia entropii, które znane jest z termodynamiki. Wprowadzenie go do komunikacji jest przydatne między innymi w zakresie kompresji danych. Opracowana przez Shannona metoda może służyć nie tylko do projektowania komputerowego, ale również sprawdzi się w wielu innych dziedzinach, w których to komunikacja ma duże znaczenie. Sprawdza się zatem w lingwistyce, psychologii, fonetyce oraz kryptografii.

W późniejszym czasie Shannon rozpoczął badania nad sztuczną inteligencją. Stworzył program do gry w szachy oraz projekt elektronicznej myszy, która ucząc się na własnych błędach miała odnaleźć wyjście z labiryntu. Był to jeden z pierwszych przeprowadzonych eksperymentów z obszaru sztucznej inteligencji.

Nagrody oraz wyróżnienia

Osiągnięcia naukowe Shannona zostały docenione na wielu polach i wiązały się z otrzymaniem wielu nagród i wyróżnień. Najważniejsze z nich to: Nagroda Nobla (1939 rok), National Medal of Science (1966 rok), Kyoto Prize (1985 rok) oraz Audio Enginnering Society Gold Medal (1985 rok). Dodatkowo Shannon otrzymał tytuł doktora honoris causa na wielu uczelniach.

Wyjazdy Shannona do Las Vegas

Shannon wraz ze swoją żoną i matematykiem Edem Thorpem mieli także w zwyczaju wyjazdy do Las Vegas. Tam przy skorzystaniu z teorii gier bazującej na podstawach teorii informacji byli w stanie skutecznie wygrywać w blackjacka. Mieli w ten sposób zarobić fortunę, co zostało opisane w książce „Fortune’s Formula”.


 

Claude Elwood Shannon Wasze opinie

1×2 =

Oprócz claude elwood shannon może Ci się przydać