Eszkola

Reguła trzech palców prawej dłoni co to jest?

Przydatne kalkulatory i narzędzia

Reguła trzech palców prawej dłoni

Reguła trzech palców prawej dłoni znana za czasów naszych rodziców lub dziadków, regułą prawej dłoni. Rozdzielona z powodu istnienia w fizyce kilku reguł prawej dłoni oraz kilku reguł trzech palców. Przytoczymy najczęściej spotykaną regułę jednak w Polsce w zależności od regionu i zwyczajów nauczycieli może być inaczej.

Reguła ta służy do wyznaczania kierunku i zwrotu siły działającej na ujemnie naładowany obiekt (elektron) poruszający się w polu magnetycznym.

Jeśli wyprostowany palec wskazujący wyznacza kierunek i zwrot działania linii sił pola magnetycznego, wyprostowany ale tylko częściowo odchylony palec środkowy będzie określał zwrot i kierunek ruchu ujemnie naładowanego ładunku to wyprostowany kciuk wyznaczy w którą stronę działa siła magnetyczna powodująca odchylenie się poruszającego ładunku.
Reguła trzech palców prawej dłoni


Istnieje wiele reguł trzech palców (prawej i lewej dłoni), z tego powodu zaleca się zaprzestanie stosowania tych reguł (plączą się uczniom). Poniżej prezentujemy film z portalu youtube w którym omawia się kilka najczęściej stosowanych zasad trzech palców w fizyce:


Wszystkie trzy wektory są ustawione pod kątem 90º w stosunku do siebie.Reguła trzech palców prawej dłoni Wasze opinie

8-1 =

Oprócz reguła trzech palców prawej dłoni może Ci się przydać