Eszkola

Elektrownie w Polsce – rozmieszczenie

Elektrownia jest miejscem, w którym dzięki całej specjalnej infrastrukturze następuje zamiana pewnego rodzaju energii na energię elektryczną. Na przykład w elektrowniach wiatrowych w energię elektryczną przetwarzana jest energia wiatru
W Polsce działają elektronie cieplne, wodne i wiatrowe

Elektrownie cieplne są opalane węglem kamiennym lub węglem brunatnym, a także biomasą.
Elektrownie opalane węglem kamiennym to elektrownia Kozienice w Świerżu Górnym  (woj. mazowieckie), Rybnik w Rybniku (woj. śląskie), Dolna Odra w Nowym Czarnowie (woj. zachodniopomorskie), Jaworzno, Łaziska, Łagisza, Halemba na Górnym Śląsku, Ostrołęka na Mazowszu, Siersza w Trzebini, Skawina, (woj. małopolskie), Stalowa Wola położona w województwie podkarpackim. 
Elektrownie opalane zarówno węglem kamiennym, jak i biomasą, to elektrownia Opole w Brzeziach, Połaniec w Zawadzie w województwie świętokrzyskim. 
Elektronie opalane węglem brunatnym to przede wszystkim jedna z największych i najbardziej wydajnych elektrowni w Polsce Bełchatów w Rogowcu w województwie łódzkim, ale również elektrownia Pątnów w Koninie (woj. wielkopolskie) i Adamów w Turku (woj. wielkopolskie). 
Elektrownie opalane zarówno węglem brunatnym jak i biomasą są w Polsce dwie, a mianowicie jest to elektrownia Turów w Bogatyni w województwie dolnośląskim oraz elektrownia Konin w Wielkopolsce. 

Elektrociepłownie również mogą być opalane węglem kamiennym, brunatnym, biomasą oraz gazem ziemnym jak również olejem napędowym.
Do tych zużywających węgiel kamienny należy elektrociepłownia Siekierski I Żerań leżące w stolicy kraju, Białystok, Kraków,  Chorzów, Wrocław, Lublin – Megatem, Blachownia w Kędzierzynie – Koźle, Pomorzany w Szczecinie.
Elektrociepłownie, które obok węgla kamiennego zużywają biomasę to elektrociepłownia Ostrołęka na Mazowszu, Jaworzno, Czechnica w Siechnicach w województwie dolnośląskim, Płońsk, Łódź.
Elektrociepłownia Lublin – Wrotków jest opalana węglem kamiennym i gazem ziemnym, natomiast samym gazem ziemnym Elektrociepłownia Zawidawie we Wrocławiu. Olej napędowy wykorzystują elektrociepłownie umiejscowione w Toruniu i Zielonej Górze. 

Elektrownie wodne mogą być szczytowo-pompowe lub przepływowe. 
Pierwsze z nich to Żarnowiec położona na Jeziorze Żarnowieckim w województwie pomorskim, Wodna Porąbka – Żar na rzece Sole w Międzybrodziu (woj. śląskie), Solina na Jeziorze Solińskim w województwie podkarpackim, Żydowo na Jeziorze Kwiecko na Pomorzu, Niedzica na Jeziorze Czorsztyńskim (woj. małopolskie), Porąbka na Sole na Górnym Śląsku.
Elektrownie przepływowe to Włocławek na Wiśle, Rożnów na Dunajcu, Koronowo (woj. kujawsko-pomorskie) na Brdzie, Dębe (woj. mazowieckie) na Jeziorze Zegrzyńskim, Tresna, Porąbka na rzece Sole (woj. śląskie),  Czchów na Dunajcu. 

Elektrownie wiatrowe w Polsce usytuowane są głównie na północy kraju, gdzie są silne i w miarę regularne wiatry. W województwie zachodniopomorskim należy wymienić Elektrownię Wiatrową Barzowice i Elektrownię Wiatrową Cisowo w okolicy Darłowa, Zagórze, Park Wiatrowy Tymień, Farma Wiatrowa Lake, Karścino, Tychowo, Karcino, Kamionka, Kukinia, Resko, Karwice, Marszewo, Banie – Kozielice, Jagniątkowo. 
W województwie pomorskim funkcjonuje Farma Wiatrowa Wicko, Nowy Staw, Pelpin, Zajączkowo, Suwałk, Lotnisko.
Elektrownie wiatrowe położone w województwie warmińsko-mazurskim to Kisielice, Farma Wiatrowa Gołdap, Korsze.
Województwo kujawsko-pomorskie zawiera takie elektrownie jak Farma Wiatrowa Gawłowice, Linowo, Inowrocław. 
Pozostałe elektrownie wiatrowe znajdują się również na południu kraju w województwie opolskim, podkarpackim oraz lubelskim, dolnośląskim i mazowieckim.  
 

Elektrownie w Polsce – rozmieszczenie Wasze opinie

7×2 =

Oprócz elektrownie w polsce – rozmieszczenie może Ci się przydać