Eszkola

Rewolucje przemysłowe – znaczenie gospodarcze

Rewolucja przemysłowa to zmiany technologiczne, którym towarzyszą również zmiany społeczne i kulturowe. 
Eksplozja demograficzna
, czyli nagły wzrost liczby ludności przy jednoczesnym spadku umieralności wpłynęła na wzrost liczby ludności, a to z kolei spowodowało zwiększenie się potrzeb społeczeństwa. Tradycyjne rolnictwo, manufaktura i rzemieślnictwo, które było oparte na pracy rąk ludzkich zastąpiono mechaniczną produkcja fabryczną. Rozpoczęto budowę fabryk nad wodami rzek płynących, aby tym samym wykorzystać ją jako źródło napędu. Początek pierwszej rewolucji przemysłowej datuje się na koniec XVIII wieku, kiedy to zastąpiono siłę rąk ludzkich i siłę napędową wody siłą pary wodnej i zaczęto ja używać jako napędu. Pozwoliło to na budowie fabryk w dowolnym miejscu, a nie tylko przy rzekach. Pojawił się szereg nowych urządzeń ułatwiających pracę, jak na przykład maszyna przędzalnicza „latające czółenko”, mechaniczny warsztat tkacki.
Druga rewolucja przemysłowa zapoczątkowana w drugiej połowie XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku. Istotnym z punktu widzenia gospodarki było wynalezienie elektryczności, co wprowadziło lawinę nowych i ułatwiających życie społeczności wynalazków. Powstał wtedy pierwszy silnik elektryczny, telegraf, telefon oraz trochę później samochód. Dodatkowo bardzo szybko został zelektryfikowany przemysł hutniczy i górniczy i wynaleziona energia elektryczna została doprowadzona do każdego domostwa. Rozwinął się przemysł środków transportu w postaci zelektryfikowanych tramwajów, a w dalszej perspektywie czasu był to też początek rozwoju kinematografii oraz linii montażowej. 
Kolejna, trzecia rewolucja przemysłowa rozpoczęła się w latach 70. XX wieku i jest związana z rozwojem automatyzacji produktów, która opiera się na odpowiednim zaprogramowaniu sterowników komputerowych. Powoduje to, że zautomatyzowany zostaje cały proces produkcji, który odtąd wykonują maszyny. Dzięki temu jest on bardziej wydajny. 
Ostatnia rewolucja przemysłowa jest symbolem cyfrowego świata. Zaczęto tworzyć sieć www zwaną wirtualną rzeczywistością, czyli powszechnie znanym Internetem. Wykorzystane zostały technologie informacyjne, ale również komunikacyjne w przemyśle. Oznacza to, że urządzenia oprócz automatyzacji są dodatkowo wyposażone w dostęp do sieci internetowej,  co prowadzi do powstania „inteligentnych zakładów i fabryk” a produkcja jest prowadzona w świecie realnym, ale również internetowym. 
 

Rewolucje przemysłowe – znaczenie gospodarcze Wasze opinie

2+6 =

Oprócz rewolucje przemysłowe – znaczenie gospodarcze może Ci się przydać