Eszkola

Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie - charakterystyka

Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie znajduje się przy ul. Kolnej 2. Umiejscowiony jest na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego w sąsiedztwie opactwa ojców Benedyktynów w Tyńcu.   
Oddalony jest o 6 km od centrum Krakowa, ok. 1 km od zjazdu z autostrady A- 4, 4, 4 km od centrum nurkowego w Zakrzówku i kilka minut drogi od lotniska Kraków - Balice. Przy torze kajakowym znajduje się przystanek tramwaju wodnego na trasie z centrum miasta do Tyńca.

Tor kajakarstwa górskiego w powstał w 2004 r, jako jeden z 8 centrów na świecie uzyskał rangę Kontynentalnego Ośrodka Szkoleniowego w Kajakarstwie Górskim pod patronatem ICF, ponadto jest obiektem przygotowań olimpijskich PZK, a od 2004 roku pełni również rolę Młodzieżowego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Pekin 2008.                                                                                                                                            
Budynek zaplecza toru kajakowego wyposażony jest w gabinet odnowy biologicznej i fizykoterapii, saunę i siłownię. Ponadto obiekt wyposażony jest w 47 miejsc noclegowych, salę wykładową, konferencyjną, jadalnię oraz zaplecze gastronomiczne.  Obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.                            
Tor jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Organizowane są na nim m. in. raftingi (spływy pontonowe), spływy kajakowe i pokazy rodeo wodnego. Dzięki spiętrzeniu wody w basenie startowym mogą tu być także organizowane treningi i mecze piłki nożnej.

Kompleks sportowy Kolna
Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie - charakterystyka
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tor_kajakarstwa_g%C3%B3rskiego_w_Krakowie

Tor ma długość 320 m, szerokość 12- 14 m i głębokość 1, 45 m. Zasilany jest trzema kanałami doprowadzającymi wodę z możliwością regulowania przepływu w zakresie od 0 do 15 m 3 /sek. Największą zaletą toru jest rozmieszczenie w dnie koryta płyt do mocowania przestawnych figur wodnych umożliwiających modelowanie przepływu wody. Umożliwiają one takie kształtowanie drogi wody, które najbardziej odpowiadać będzie zawodnikom i ich programom treningowym. Zadaszenie toru na odcinku 100 m wraz z systemem nagrzewającym i oświetleniem dodatkowo wydłuża sezon treningowy o miesiące jesienno-zimowe. Połączenie właściwego toru kajakowego z korytem Wisły stanowi odcinek wylotowy. Łączna długość tego odcinka wynosi 94 m i obejmuje trzy typowe, dodatkowe sekcje żelbetowe toru o przekroju prostokątnym, o długości 20,0 m i szerokości 11,0 m każda. Dodatkową atrakcją jest trasa wokół toru kajakowego o długości 1 m, która doskonale nadaje się do jazdy na łyżworolkach, rowerze i joggingu.

Schemat budowy Toru Kajakarstwa Górskiego w Krakowie

Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie - charakterystyka     
 
Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie - charakterystyka

 Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie - charakterystyka
źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Krak%C3%B3w-Kolna_Canoe_Slalom_Course
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Krakow-tor_kajakrastwa_gorskiego.jpg

W bliskim sąsiedztwie znajdują się także boiska do gry w piłkę plażową, nożną, stoły do ping-ponga oraz punkty gastronomiczne. Z kolei maluchy mogą poszaleć na placu zabaw à la osada Wikingów.                                                                                

Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie - charakterystyka Wasze opinie

9-3 =