Eszkola

Wody termalne

Wody termalne są wodami podziemnymi o wysokiej temperaturze, przekraczającej co najmniej 20 ͦ C. Mogą zawierać składniki mineralne, jednak nie jest to warunek konieczny, gdyż najważniejsze jest niesione ciepło. To właśnie ono jest wykorzystywane do leczenia. 
Najczęściej są uzyskiwane z odwiertów głębinowych. Te, które mają wysokie stężenie składników mineralnych nazywane są mineralnymi wodami leczniczymi. Podwyższona temperatura i kwaskowaty odczyn ułatwiają wchłanianie cennych dla organizmu człowieka składników. Wody termalne dzięki swoim właściwościom mają dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Zawarty w nich siarkowodór po kontakcie ze skórą pozytywnie wpływa na chrząstki stawowe, ma działanie przeciwzapalne, co redukuje odczuwalny ból i zmniejsza obrzęki stawów. Siarczki przyspieszają metabolizm, regulują poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Dodatkowo rozluźniają mięśnie, obniżają ciśnienie, wspomagają leczenie górnych dróg oddechowych. 
Wody termalne w Polsce występują w wielu miejscach.
Często stanowią rozbudowany system rekreacyjno-wypoczynkowy z rozległymi basenami, plażami i cała infrastrukturą turystyczną. 
Najbardziej znane występują w okolicy Jeleniej Góry w Cieplicach-Zdroju, są to także Termy Bania w Bukowinie Tatrzańskiej (są solanką termalną o wysokim stężeniu związków siarki), w Lądku Zdroju, Termy Uniejów w okolicy Łodzi, Termy Maltańskie niedaleko Poznania, Termy Medical Warmia Park na Mazurach. 
 

Wody termalne Wasze opinie

7-4 =

Oprócz wody termalne może Ci się przydać