Eszkola

Wszechświat – teorie powstania

Nie ma jednej historii powstawania Wszechświata. Istnieje wiele teorii, ponieważ na podstawie obecnych badań kosmosu nie można jednoznacznie stwierdzić jak doszło do jego powstania
Najpowszechniejszą i zarazem najbardziej prawdopodobną jest Teoria Wielkiego Wybuchu. Według niej, zanim powstał wszechświat nie było ani czasu, ani grawitacji, ani przestrzeni. Wszystko było skupione w jednym punkcie o nieskończenie małych rozmiarach i nieskończenie wielkiej gęstości i temperaturze, który stanowił osobliwość grawitacyjną. 
Ta materia zaczęła się rozszerzać i tracić temperaturę oraz gęstość, Pierwszymi powstałymi elementami były cegiełki, które zaczęły się łączyć tworząc w ten sposób atomu wodoru i helu. W miarę rozszerzania Wszechświata te dwa pierwiastki zbierały się tworząc obłoki gazowe, z których powstały galaktyki, a w nich pierwsze gwiazdy.  
W bardzo gorących i bardzo gęstych jądrach zanikających gwiazd wodór i hel przekształcały się w inne pierwiastki pod wpływem zachodzących reakcji chemicznych. 
Powstały jądra wodorowe, z nich deuterony (atomy ciężkiego wodoru), z tych wykształciły się jądra helu. Po kilkunastu minutach od Wielkiego Wybuchu powstał wodorowo-helowy skład materii całego Wszechświata. 
Z biegiem czasu powstał neutralny gaz wodorowy, co było efektem łączenia się protonów z elektronami. Z niego w wyniku niestabilności grawitacyjnej tworzyły się kompleksy gazowe, które pod wpływem grawitacji zapadały się tworząc gwiazdy. Ich duże skupiska gwiazd tworzyły galaktyki
Wokół niektórych gwiazd powstały układy planetarne. 
Brazylijski fizyk Juliano Cesar Silva głosił, że początek Wszechświatowi dał nie jeden punkt, ale kilka, które zaczęły się rozszerzać w różnym czasie i w różnym tempie. 
Kosmologowie twierdzą natomiast, że początkiem Wszechświata nie był Wielki Wybuch, ale kolaps wielkiej czterowymiarowej gwiazdy. Jej zapadnięcie spowodowało powstanie hiperczarnej dziury, która rozpoczęła emisję. 

Wszechświat – teorie powstania Wasze opinie

6-1 =
  • C czesław 22.04.2024

    A inne teorie?

Oprócz wszechświat – teorie powstania może Ci się przydać