Eszkola

Wszechświat – budowa

Wszechświat to cała czasoprzestrzeń zawierająca materię i energię. Widocznymi skupiskami materii są galaktyki. Budują je wiele tysięcy gwiazd, pyły i gazy. W obrębie galaktyk występują mniejsze obiekty, takie jak planety, gwiazdy, satelity, planetoidy, meteoroidy, komety. 
Gwiazdy są skupiskami materii, zbudowanymi głównie z wodoru i helu.  Emitują energię w postaci promieniowania elektromagnetycznego, głównie światła widzialnego. 
Planety to obiekty zbudowane ze skał lub gazu o kształcie zbliżonym do kuli. W niedalekiej odległości od siebie nie ma żadnych innych obiektów o porównywalnej wielkości.  Obiegają główną gwiazdę po orbicie i odbija jej światło. 
Satelity naturalne to inaczej księżyce. Są naturalnymi obiektami planet utrzymywanymi dzięki grawitacji, krążące po ich orbicie. 
Planetoida nazywana inaczej asteroidą jest naturalnym obiektem skalnym lub metalowym o średnicy nie mniejszej niż 1000 km. Posiada swoją orbitę wokół Słońca. 
Komety są zbudowane z lodu i skalnego pyłu. Ich jądro emituje energię świetlną, natomiast lód jest sublimowany i widoczny w kosmosie jako pyłowo – gazowy warkocz. Krążą wokół gwiazdy po wydłużonej orbicie 
Meteoroidy stanowią skalne odłamki planetoid i komet. Jeśli przekroczą granicę atmosfery ulegają spalaniu, na skutek tarcia. Powstaje widoczna smuga światła nazywana meteorem. Gdy dotrze do powierzchni Ziemi jest meteorytem. 
Wiele tysięcy galaktyk tworzą gromady, te z kolei łącząc się tworząc supergromady. 
 

Wszechświat – budowa

Autor zdjęcia: Obraz Lumina Obscura z Pixabay

Wszechświat Wasze opinie

9-2 =