Eszkola

Darknet definicja i przykłady

Darknet to inaczej ciemny internet. W praktyce oznacza on wszystkie niedostępne hosty sieciowe w internecie. Przykładem tego internetu mogą być wszelkiego rodzaju archaiczne strony, które działały w MILNECIE i często są tak stare jak sam ARPANET. Do przeglądania darknetu wykorzystywana jest specjalna przeglądarka internetowa, która posiada w nazwie TOR. Wszystkie połączenia w darknecie są szyfrowane, a cała sieć jest w pełni szyfrowana.

Jak połączyć się z darknetem

W celu połączenia się z darknetem niezbędne jest posiadanie specjalnego oprogramowania. Witryny w tej sieci są często bardzo proste i swoim wyglądem przypominają internet z lat 90. XX wieku. Podstawową witryną, która pozwala odnaleźć inne jest TorDit, który agreguje odnośniki do innych stron. Należy jednak pamiętać, że serwis dostępny jest tylko w sytuacji, gdy administrator uruchomi serwer i zaloguje się do sieci. Odsyłacze do konkretnych witryn również nie zawsze działają. Jest to jedna z największych różnic darknetu w stosunku do tradycyjnej sieci. Poszczególne witryny są dostępne tylko w sytuacji, gdy administrator zaloguje się do sieci i uruchomi serwer. To, że jednego dnia strona działa wcale nie oznacza, że kolejnego również będzie dostępna.

Darknet wykorzystywany do pozytywnych działań

Darknet kojarzy się wielu osobom z cyberprzestępczością. Niekiedy jest jednak wykorzystywany również przez osoby, które pragną w ten sposób obejść cenzurę nakładaną przez rządy na Internet. Dotyczy to między innymi Chin, gdzie władze utrzymują tak zwaną „Wielką Zaporę”. Odpowiada ona za blokowanie serwisów internetowych, które krytykują działania rządu. Dzięki wykorzystaniu darknetu użytkownicy internetu mogą dzielić się rzetelnymi informacjami bez narażania się na konsekwencje ze strony rządu. Dlatego też w krajach, w których stosowana jest silna cenzura bardzo często użytkownicy decydują się na korzystanie z darknetu i możliwości oferowanych przez tę sieć.

Darknet, a działalność przestępcza

Z uwagi na bardzo zaawansowane szyfrowanie stosowane w sieci TOR i problemy z namierzeniem właścicieli stron internetowych, wielu przestępców korzysta z tej sieci. Główni użytkownicy darknetu to przestępcy, organy ścigania, szpiedzy, agencji specjalni, dziennikarze, oszuści internetowi oraz osoby, które chcą dokonać nielegalnych czynów. Wszystkie te osoby posługują się również płatnościami kryptowalutami, w których dominuje Bitcoin. Przestępcy mają możliwość sprawnego dokonywania w ten sposób wielu nielegalnych transakcji bez ryzyka, że zostaną wykryci. W sieci TOR działają sklepy, który swoim wyglądem przypominają Allegro. Sprzedający również mogą otrzymywać opinie od kupujących, które potwierdzają ich zaufanie. Spore problemy związane z wykrywaniem sprawców przestępstw powodują, że dla grup przestępczych darknet jest świetnym sposobem na poszerzanie rynków zbytu. Umożliwia bowiem dość bezpieczne dokonywanie nielegalnych transakcji bez ponoszenia olbrzymiego ryzyka.

Darknet Wasze opinie

6-2 =

Oprócz darknet może Ci się przydać