Eszkola

Bryza

Bryza jest jednym z wiatrów lokalnych, który powstaje w zależności od miejsca przyrodniczego, w tym przypadku w pobliżu dużych zbiorników wodnych takich jak jeziora, brzegi morza lub oceanów, czy duże rzeki.
Powstaje w wyniku nierównomiernego nagrzewania lądu i wody. Jest więc zmienny w ciągu doby.
Rozróżniamy dwa rodzaje bryzy: dzienna nazywana również morską i nocna nazywana lądową.

Bryza dzienna
W dzień szybciej nagrzewa się ląd, od niego nagrzewa się powietrze i tworzy się nad nim niż atmosferyczny. Woda nagrzewa się wolniej od lądu czyli jest od niego chłodniejsza, a co za tym idzie powietrze nad jej powierzchnią również. W związku z tym nad powierzchnią wody tworzy się wyż atmosferyczny. Powietrze (wiatr) przesuwa się od wyżu do niżu, czyli od wody do lądu.
Przesuwane powietrze ociepla się docierając nad ląd, unosi się góry, opada ochładzając (nad chłodniejszą wodą) i po raz kolejny wędruje od wody do lądu. Proces ten trwa dopóki nie zmienią się temperatury lądu i wody. 

Bryza dzienna/morska

Bryza

 

Bryza nocna/ lądowa
W nocy szybciej wychładza się ląd, natomiast woda utrzymuje temperaturę dłużej. Nad cieplejszą wodą tworzy się niż atmosferyczny, nad zimniejszym lądem natomiast wyż atmosferyczny. Powietrze (wiatr) przesuwa się od wyżu do niżu, czyli w tym przypadku od lądu do wody. Nad wodą się ociepla i unosi docierając do zimniejszego powietrza nad wodą gdzie opada ochładzając się i po raz kolejny wędruje znad lądu nad wodę.

Bryza nocna/ lądowa

 

Bryza

Bryza Wasze opinie

6×2 =
  • H hania 07.02.2023

    super