Ochrona środowiska to wszystkie działania dążące do utrzymania środowiska naturalnego w jak najlepszym stanie. Obejmuje zarówno próby naprawy tego, co zostało zniszczone, jak również działania na rzecz zapobiegania podobnym zdarzeniom.
W myśl ustawy o prawie ochrony środowiska polega ona na przywracaniu równowagi środowiskowej, czyli na racjonalnym kształtowaniu środowiska, jak również na gospodarowaniu zasobami środowiska zgodnie z zasada zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom.
W tym celu są stosowane strategie zachowawcze, technologiczne, planistyczne.
Pierwsza nich jest prowadzona w celu zachowania środowiska w jak najmniej zmienionym stanie, dzięki stosowaniu norm, nakazów i zakazów prawnych. Strategie technologiczne mają na celu ochronę środowiska przed szkodliwymi substancjami. Ostatnia z nich polega na uświadamianiu społeczeństwa o potrzebie zachowań proekologicznych.
Koordynacją działań na rzecz ochrony środowiska w skali światowej zajmuje się Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych – UNEP. Prowadzi również stałe monitorowanie jego stanu.
Wśród międzynarodowych organizacji działających na skalę światową należy wymienić Światowy Fundusz na Rzecz Środowiska Naturalnego, Światową Organizację Zdrowia, Organizację do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, Międzynarodową Unia Ochrony Przyrody i jej zasobów.
Światowy Fundusz na Rzecz Środowiska Naturalnego – WWF ma na celu ochronę środowiska i procesów ekologicznych. Szczególną uwagę zwraca na lasy, rzeki, jeziora, oceany.
Światowa Organizacja Zdrowia – WHO prowadzi kampanie społeczne na temat zdrowia na tle zmian środowiska naturalnego.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i jej Zasobów zajmuje się ochroną zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, krajobrazu, prawnymi i administracyjnymi zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska. Prowadzi Czerwoną Księgę roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem.
Przez ONZ została również uchwalona Światowa Karta Przyrody określająca prawa i obowiązki człowieka wobec przyrody.
Na konferencji w Rio de Janeiro został przyjęty program działań nazwany Agendą 21 – swoisty program określający warunki jakie należy spełnić, żeby mogła zaistnieć era ekologiczna.
W skali lokalnej ochrona środowiska należy do obowiązku każdego mieszkańca Ziemi. Tym co pomoże ochronić środowisko przed zanieczyszczeniami jest przede wszystkim ograniczenie emisji dwutlenku węgla, zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwach domowych, segregację odpadów i recykling.
W skali kraju należy ograniczyć eksploatację surowców mineralnych, wprowadzić filtry zmniejszające wydzielanie szkodliwych pyłów i gazów.
Działania na rzecz ochrony środowiska
Zobacz również
- Katastrofy przyrodnicze na Podhalu
- GPS – Global Position System
- Downwelling
- Współczesna islamizacja Europy
- Megamiasta
- Produkcja energii elektrycznej
- Roślinność piętrowa w górach
- Ukształtowanie powierzchni Afryki
- Najważniejsze Okręgi Przemysłowe świata
- Infrastruktura transportowa
- Formy ukształtowania powierzchni Ziemi
- Surowce skalne
- Pieniny
- Księżyc
- Laguna
Działania na rzecz ochrony środowiska Wasze opinie