Eszkola

Europa – regiony turystyczne

Subregiony:
Adriatyku – Chorwacja, Słowenia, Kosowo, Albania, Czarnogóra
Alpejski – Austria, Szwajcaria, Liechtenstein, północne Włochy, północna Słowenia, południowe Niemcy, południowo – wschodnia Francja
Bałkański – Bułgaria, Rumunia, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia
Europa środkowa – Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, 
Europa wschodnia – Białoruś, Mołdawia, Ukraina
Francja i Benelux – Francja bez południowego wybrzeża, Belgia, Holandia, Luksemburg
Niemcy
Półwysep Iberysjki – Portugalia, Andora, Hiszpania bez wschodniego wybrzeża, Wyspy Kanaryjskie, Madera
Rosja 
Skandynawia i państwa Bałtów – Norwegia, Szwecja, Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia
Śródziemnomorski – Włochy, Grecja, Monako, Watykan, wybrzeża i wyspy Hiszpanii i Francji, Cypr, Malta
Wyspy brytyjskie – Irlandia, Wielka Brytania wyspy Morza Północnego

W subregionie Adriatyku ruch turystyczny odbywa się wokół morza Adriatyckiego. Jest częścią Morza Śródziemnego. Turyści są przyciągani licznymi ciepłymi plażami z gwarancją udanej pogody.  
Po drugiej stronie Włoch rozciąga się subregion śródziemnomorski skoncentrowany przy Morzu Śródziemnym. Podobnie jak w przypadku subregionu adriatyckiego ruch turystyczny skierowany jest głównie na obszarach plażowych w celu odpoczynku i regeneracji sił w blasku gorącego słońca nad ciepłymi wodami morza.  
Subregion Alpejski obejmuje państwa, na terytorium których znajdują się góry Alpy. Urokliwe widoki, dobrze rozbudowana infrastruktura transportowa i turystyczna sprawia, że ruch turystyczny odbywa się tu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Jest możliwość wspinaczek górskich latem lub narciarstwa zimą. 
Kraje Europy wschodniej są zaliczane do prawosławnego kręgu cywilizacyjnego, dlatego widoczne są miedzy nimi podobieństwa w zakresie funkcjonowania państwa, czy społeczeństwa. Również obiekty kulturowe są do siebie podobne ze względu na wspólną historię. 
Podobnie jest w przypadku subregiony bałkańskiego. Państwa niegdyś były złączone w jedno państwo i po licznych wojnach domowych i buntach udało się sukcesywnie ogłaszać niepodległość kolejnych krajów. Z tego względu społeczeństwo, a więc również jego wytwory są podobne w zakresie kultury. 
W krajach skandynawskich zainteresowaniem turystów cieszą się ogromne fiordy i klify.    
Oprócz miejsc o niezwykłych walorach przyrodniczych wielu uczestników ruchu turystycznego odwiedza ośrodki kultury i sztuki, wśród których najpopularniejsze to Rzym, Paryż, Londyn, Ateny, Moskwa, Petersburg, Berlin, Praga, Budapeszt, Wenecja, Monte Carlo, Monako. 
Niezwykle często zwiedzane są ośrodki kultu religijnego jak Watykan, Asyż San Giovani Rotondo, Loreto we Włoszech, Fatima w Portugalii, Lourdes we Francji, Santiago de Compostela, Montserrat w Hiszpanii, 
 

Europa – regiony turystyczne Wasze opinie

6-2 =

Oprócz europa – regiony turystyczne może Ci się przydać