Skamieniałości to szczątki organizmów żywych oraz ślady ich działalności życiowej, które są zachowane do dnia dzisiejszego. Najpowszechniej tworzyły się w środowiskach wodnych, w których jest szybkie tempo sedymentacji, więc szkielety martwych organizmów ulegały szybkiemu zagrzebywaniu, w wyniku czego nie rozpuszczały się ani nie kruszyły. W środowisku lądowym zachowanie szczątków organizmów żywych jest niemal niemożliwe, ponieważ w glebach następuje prawie całkowite rozłożenie materii organicznej. Najlepiej zachowują się zmineralizowane części organizmów czyli szkielety i zęby.
Proces powstawania skamieniałości to fosylizacja.
Podczas procesu fosylizacji substancja mineralna budująca szkielet może się zmienić pod względem fizycznym (wygląd) lub chemicznym (skład), ale równie dobrze może się w ogóle nie zmienić i wówczas jej wygląd oraz skład pozostanie taki sam. Gdy następuje zmiana fizyczna następuje przeobrażenie szkieletu w procesie krystalizacji i rekrystalizacji. W przypadku zmian chemicznych jest to substytucja (pierwotna substancja mineralna jest zastępowana wtórną) oraz uwęglenie (wzbogacenie szczątków w węgiel), które zachodzi w warunkach beztlenowych.
Skamieniałości śladowe są to jedynie ślady jakie zostały po organizmach , jak np. ślady poruszania się organizmów, domostwa, ślady żerowania, kopalne odchody (koprolity).
Skamieniałości przewodnie to takie, które istniały w krótkim okresie czasu, ale były bardzo rozprzestrzenione wskutek czego ich występowanie w skalach jest powszechne. Pozwalają na porównanie wieku skał w daleko położonych od siebie miejscach na ziemi.
Przykładowe skamieniałości:
- trylobity
- goniatyty
- koralowce
- czteropromienne graptolity
- amonity,
- inoceramy,
- mumuity
Skamieniałości – czym są?
Oprócz skamieniałości może Ci się przydać
Zobacz również
- Ukształtowanie powierzchni Azji
- Zielona rewolucja
- Sandr
- Pływy morskie
- Polska – atrakcyjność turystyczna
- Wulkanizm
- Ruchy izostatyczne
- Rzeźba fluwioglacjalna
- Elipsoida
- Przemysł meblarski
- Klasy bonitacyjne gleb
- Rzeźbotwórcza działalność rzek
- Skamieniałości roślinne
- Systematyka gleb FAO/ WBR
- Kopaliny zasoby i wydobycie w Polsce
Skamieniałości Wasze opinie