Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze definiuje szlak turystyczny jako wytyczoną w terenie trasę oznaczoną jednolitymi symbolami i znakami informacyjnymi zapewniającymi bezpieczne jej przebycie osobie o przeciętnych umiejętnościach i doświadczeniu, niezależnie od pory roku.
Bezpieczeństwo na szlaku zapewnia jego infrastruktura, czyli między innymi wyrównana, utwardzona nawierzchnia, mostki, schody, poręcze drabinki, łańcuchy (zwłaszcza w terenach górskich), parkingi dla rowerów, przystanie dla kajaków, jachtów, jak również schroniska, czyli miejsca, w których turysta może odpocząć lub może się skryć w czasie złych warunków atmosferycznych. Ważne są również posterunki służb porządkowych (GOPR, WOPR).
Na każdym szlaku turystycznym są drogowskazy z czasem przejścia lub odległością, a także tablice z opisem jego trasy, mapą topograficzną oraz punkty informacji turystycznej.
Przykładowe znaki i szlaki turystyczne:
Źródło: Obraz zneba z Pixabay, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wo%C5%82osate_szlaki_turystyczne_01.09.2010_p.jpg, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rawicz,_trails_(2).JPG
Źródło: Obraz Przemysław Krzak z Pixabay, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lasy_Bierzwnickie_(szlaki_turystyczne)_(4).jpg, https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Szlak_turystyczny_Wo%C5%82osate_Tarnica_01.09.2010_p.jpg
Klasyfikacja szlaków według PTTK:
a) piesze - górskie, nizinne, ścieżki dydaktyczne, przyrodnicze, spacerowe
b) narciarskie
c) rowerowe
d) wodne
e) jeździeckie (konne)
Szlak turystyczny Wasze opinie