Eszkola

Szlak turystyczny

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze definiuje szlak turystyczny jako wytyczoną w terenie trasę oznaczoną jednolitymi symbolami i znakami informacyjnymi zapewniającymi bezpieczne jej przebycie osobie o przeciętnych umiejętnościach i doświadczeniu, niezależnie od pory roku. 

Bezpieczeństwo na szlaku zapewnia jego infrastruktura, czyli między innymi wyrównana, utwardzona nawierzchnia, mostki, schody, poręcze drabinki, łańcuchy (zwłaszcza w terenach górskich), parkingi dla rowerów, przystanie dla kajaków, jachtów, jak również schroniska, czyli miejsca, w których turysta może odpocząć lub może się skryć w czasie złych warunków atmosferycznych. Ważne są również posterunki służb porządkowych (GOPR, WOPR). 
Na każdym szlaku turystycznym są drogowskazy z czasem przejścia lub odległością, a także tablice z opisem jego trasy, mapą topograficzną oraz punkty informacji turystycznej. 

Przykładowe znaki i szlaki turystyczne: 

Szlak turystyczny   Szlak turystyczny  

 Szlak turystyczny

Źródło: Obraz zneba z Pixabayhttps://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wo%C5%82osate_szlaki_turystyczne_01.09.2010_p.jpghttps://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rawicz,_trails_(2).JPG

Szlak turystyczny    Szlak turystyczny  

 Szlak turystyczny

Źródło: Obraz Przemysław Krzak z Pixabayhttps://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lasy_Bierzwnickie_(szlaki_turystyczne)_(4).jpghttps://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Szlak_turystyczny_Wo%C5%82osate_Tarnica_01.09.2010_p.jpg

Klasyfikacja szlaków według PTTK:


a) piesze - górskie, nizinne, ścieżki dydaktyczne, przyrodnicze, spacerowe

Szlak turystyczny                Szlak turystyczny    

b) narciarskie

Szlak turystyczny
c) rowerowe

Szlak turystyczny
d) wodne

Szlak turystyczny
e) jeździeckie (konne) 

Szlak turystyczny
 

 

Szlak turystyczny Wasze opinie

9-3 =