Eszkola

Regiony turystyczne Polski

Poszczególne regiony turystyczne Polski różnią się między sobą przyrodniczo i kulturowo. Każdy z nich posiada wyjątkowe osobliwości przyrodnicze, a także walory antropogeniczne związane z kulturą i historią kraju. 

Pomorze i Wybrzeże Bałtyku
Cechuje się różnorodnością krajobrazu, gdyż z jednej strony znajdziemy tu rozległe plaże Bałtyku, z drugiej relatywnie wysokie wzniesienia morenowe. Dominują plaże, jeziora, torfowiska, lasy i bory. Słowiński Park Narodowy i Park Narodowy Borów Tucholskich jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Szczególną uwagę przykuwa mierzeja helska oraz ruchome wydmy. 
Pod względem walorów kulturowych szczególnie atrakcyjne są Kaszuby z Kaszubskim Parkiem Etnograficznym, Kociewie oraz Gdańsk.
Ze względu na panujący mikroklimat znajduje się tu wiele uzdrowisk, między innymi w Kołobrzegu, Sopocie, Świnoujściu. 

Mazury
Nazywane Krainą Tysiąca Jezior ze względu na niezwykle dużą liczbę jezior polodowcowych. Znajdują się tu największe jeziora Śniardwy i Mamry. Panują tu idealne warunki dla rozwoju żeglarstwa, kajakarstwa, wędkowania, nurkowania, windsurfingu.
Kanał Elbląski łączący jezioro Drwęckie w Ostródzie z jeziorem Druzno w Elblągu umożliwia rejs statkiem po lądzie. Uwagę turystów przyciąga również Kanał Augustowski oraz pola Grunwaldu, gdzie niegdyś wojska polsko-litewskie walczyły z krzyżakami. 
Ze względu na charakter miejsc atrakcyjnych, ruch turystyczny jest sezonowy, głównie w miesiącach wiosennych i letnich. 

Kujawy 
leżą w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie najważniejsze miasta to Toruń i Bydgoszcz. Turyści zabiegają o spacer Wenecją Bydgoską, którą stanowią mostki nad rzeką Brdą. Uwagę przyciągają również zabytkowe spichrze, secesyjne kamieniczki, średniowieczna katedra, ale również i współczesna Opera Nova. 
Toruń znany jako stolica pierników, jest miejscem urodzenia Mikołaja Kopernika. Ma przepiękną starówkę z ratuszem i kamieniczkami. 
Na terenie Kujaw znajduje się Biskupin – prasłowiańska osada, ukazująca wygląd i cechy charakterystyczne dawnych osad.
W Ciechocinku i Inowrocławiu są uzdrowiska z woda solankową. 

Ziemia Lubuska 
obejmuje województwo lubuskie. Jego największą atrakcją turystyczną jest Międzyrzecki Rejon Umocniony, stanowiący podziemny system fortyfikacji zbudowany przez Niemców w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej. W jego skład wchodzą bunkry połączone tunelami co wspólnie tworzy labirynt.
Pak narodowy Ujście Warty i liczne jeziora i lasy stanowią walory krajobrazowe. 
Zabytki architektoniczne to przede wszystkim Muzeum Ziemi Lubuskiej prezentujące wystawę win, Muzeum Wojskowe w Drzonowie, Muzeum Etnograficzne – Skansen w Ochli, Muzeum Martyrologii  Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu, Muzeum Ikon w Międzyrzeczu.

Wielkopolska 
położona w województwie wielkopolskim jest malowniczym regionem o licznych walorach przyrodniczych o kulturowych. Liczne lasy, jeziora pozwoliły na stworzenie wielu szlaków pieszo-rowerowych oraz wodno-kajakowych z Wielką Pętlą Wielkopolski.  Na południu regionu jest tzw. Kraina Koni ze szlakiem konnym. 
Szlak Piastowski , Szlak Cysterski, Szlak Romański, Szlak św. Jakuba stanowią ważny element ukazujący historię regionu. 

Małopolska 
obejmuje swym zasięgiem województwo małopolskie. Ruch turystyczny odbywa się w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Gór Świętokrzyskich, Krakowa, Wieliczki. Liczne zabytki antropogeniczne, z  zamek na Wawelu, Stare Miasto Krakowa, Kopalnia Soli w Wieliczce.

Sudety 
Góry leżące na południowym-zachodzie kraju są zróżnicowane pod względu budowy geologicznej i rzeźby terenu. Są dobrze zagospodarowane noclegowo i gastronomicznie. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należy Kotlina Kłodzka, Śnieżka, Karkonosze, Góry Stołowe oraz uzdrowiska w Kudowie Zdroju i Dusznikach Zdroju. 

Karpaty 
leżą w południowej część kraju. Góry są niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Polski, prawie wyłącznie przyrodniczą. Można tu uprawiać zarówno turystykę pieszą, rowerową jak i kwalifikowaną, czy zimą narciarstwo. Znajdują się tu liczne miejscowości uzdrowiskowe ze względu na dogodny mikroklimat i wyjątkowo czyste powietrze. 
Poza walorami przyrodniczymi znajdują się tu warte zobaczenia liczne budowle sakralne oraz świeckie. 
 

Regiony turystyczne Polski Wasze opinie

7-4 =