Eszkola

Zelandia (Dania)

Zelandia to wyspa leżąca w Europie, a dokładniej w granicach administracyjnych Danii. Nazwa wyspy być może dla wielu ludzi brzmi mało znajomo, jednak to właśnie na Zelandii znajduje się stolica Danii – Kopenhaga. Jest to największa wyspa duńska (duń. Sjælland) o powierzchni 7031km2 położona między wyspami Fionią a Skanią (Szwecja).
 
Pod względem geograficzno-turystycznym Zelandię możemy podzielić na kilka obszarów. Zelandia Zachodnia posiada bardzo bogatą historię i stanowi jej ważny element – od epoki kamienia, przez erę Wikingów, wieki średnie aż po dzień dzisiejszy. Znana jest ze swoich średniowiecznych zamków i twierdz. Dużą atrakcją turystyczną jest imponujący most, dzięki któremu Zelandia łączy się ze swoją duńską sąsiadką - wyspą Fionią w cieśninie Mały Bełt. Most ten jest drugim co do wielkości mostem wiszącym na świecie. Kierując się na południe Zelandii Zachodniej dotrzeć możemy do Skelskor – tzw. „Krainy Hansa Christiana Andersena”. Słynny duński bajkopisarz często odwiedzał liczne tu pałace i rezydencje. Linia brzegowa Zelandii Zachodniej bogata jest w piaszczyste plaże, osłonięte zatoczki oraz niewielkie porty jachtowe.

Zelandia (Dania)
Autor zdjęcia: Tobias Mandt [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
 
Zelandia Północna pochwalić się może pięknie położonym, barokowym pałacem Fredensborg (tzw. Zamek Pokoju), renesansowym zamkiem Frederiksborg oraz fortecą Kronborg. Ta ostatnia jest domniemanym domem szekspirowskiego Hamleta i znajduje się Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W miasteczku Humlebaek znajduje się z kolei Muzeum Sztuki Współczesnej „Louisiana” a w Rungsted urodziła się słynna pisarka - Karen Blixen („Pożegnanie z Afryką”). W Roskilde podziwiać możemy piękną katedrę, w której spoczywa rodzina królewska. Mauzoleum to również zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Turyści mogą tu również odwiedzić Muzeum Łodzi Wikingów z oryginalnymi XI-wiecznymi łodziami oraz ze stocznią, gdzie odtwarza się stare łodzie tradycyjnymi metodami.
 
Warto wspomnieć, że Roskilde było stolicą Danii do 1443 roku, a obecnie poza byciem miastem uniwersyteckim, przyciąga ludzi każdego roku na, jeden z największych w Europie, Festiwal Muzyki Rockowej. Główną zaletą północnej części Zelandii jest brak dużych miast, piękne i spokojne plaże, małe porty rybackie oraz liczne tereny leśne i jeziora, co czyni ją popularnym miejscem wypoczynku dla Duńczyków.

Zelandia (Dania)
Białe klify wyspy Mon, autor zdjęcia: Nelson L. klify Mon [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
 
Zelandia Południowa i okalające wyspy nazywane są często Morzem Południowym ze względu na fakt, że jest to najbardziej wysunięty na południe region Danii. Podziwiać tu możemy piękne białe skały kredowe i najczystsze w Europie plaże i morze. Na wyspie Lolland turyści mogą zwiedzać ogromny Park Safari Knuthenborg hrabiny Charlotte i hrabiego Adama Knuth oraz park rozrywki BonBon Land w Holme-Olstrup. Białe klify wyspy Mon stanowią najwyższe wybrzeże nad Bałtykiem (130m n.p.m.) i w połączeniu z turkusem morza naprawdę przypominają Morze Śródziemne.

Zelandia (Dania)
Tivoli Gardens, autor zdjęcia: Fc Nikon [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
 
Zelandię Wschodnią tworzy głównie Kopenhaga – największe miasto i stolica Danii. W mieście tym najsłynniejsza jest Mała Syrenka, która niedawno skończyła 100 lat. Warta poznania jest dzielnica „Alternative Christiania” – tzw. wolne miasto w mieście Kopenhaga – ekologiczne, autonomiczne, bez samochodów, kolorowe, hipisowskie, liberalne i kontrowersyjne. Piękna wielobarwna promenada Nyhavn oraz deptak Stroget są ozdobami Kopenhagi i miejscami wieczornych spotkań zarówno mieszkańców jak i turystów. Atrakcjami są również parki rozrywki: największy w mieście - Tivoli Gardens oraz najstarszy Bakken w Klampenborg (powstał 431 lat temu). Biura turystyczne namawiają na odwiedzanie kopenhaskiego zoo oraz oryginalnego i największego Legolandu. Całkiem niedawno otwarto nową atrakcję - największe akwarium w Europie Północnej – The Blue Planet. Przyciąga również siedemnastowieczna okrągła wieża „Rundetaarn” będąca najstarszym w Europie funkcjonującym obserwatorium. Do zwiedzania w Kopenhadze zapraszają również: Galeria i Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Naturalnej (Zoologiczne i Geologiczne) oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Arken w Ishoj. Ciekawymi atrakcjami dla dzieci ( i nie tylko) może być planetarium Tycho Brahe oraz centrum naukowe Experimentarium City, natomiast osoby zmęczone zgiełkiem wielkiego miasta mogą odpocząć w pięknym ogrodzie botanicznym z olbrzymim kompleksem zabytkowych szklarni.
 
Zelandia (Dania)

Autor zdjęcia: Stig Nygaard [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Zelandia (Dania) Wasze opinie

3×1 =