Eszkola

Arktyczny Błękit – rozmrożona Ziemia Baffina

Ziemia Baffina, nazywana również wyspą Baffina (ang. Baffin Island), największa wyspa Archipelagu Arktycznego, położona na terytorium Kanady. Powierzchni wyspy wynosi około 500 tyś km2, a piąta co do wielkości wyspa świata. Średnia temperatura wynosi około -7; -8 stopni Celcjusza. W lipcu średnia temperatura wynosi 8-9 stopni, a zimą -32,8 stopni.

Arktyczny klimat Ziemi Baffina dostarcza ciekawą topografię. Wyspa jest częścią formacji geograficznej zwanej Tarczą Kanadyjską, co oznacza, że jest wykonana z granitu, który utworzył się między 1mld a 3,5 miliarda lat. Seria zlodowaceń erozji wyżyny, utworzyła duże skały granitowe i góry. Rezultatem ostatniej epoki lodowcowej było pozostanie czap lodowych i lodowców, które są popularne wśród wspinaczy i turystów.

Ze względu na obrót Ziemi, Ziemia Baffina chładza się nieznacznie na przestrzeni wielu lat, jednakże naukowcy odkryli, że zamiast chłodzenia następuje ocieplenie (w ciągu ostatnich 50 lat). Ma to stanowić według nich dowód, że globalne ocieplenie wpływa na klimat Ziemi Baffina i okolic.

Arktyczny Błękit – rozmrożona Ziemia Baffina

Autor zdjęcia: Mike Beauregard, [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Arktyczny Błękit – rozmrożona Ziemia Baffina Wasze opinie

3×7 =