Sacharydy inaczej węglowodany lub cukry. Ich budowa to przede wszystkim węgiel, wodór i tlen.
Najwięcej węglowodanów znajdziemy w roślinach. Dlaczego? Ponieważ te związki są wytwarzane podczas fotosyntezy.
Rodzaje sacharydów:
Monosacharydy (jednocukry, cukry proste). Zawierają od 3 do 7 atomów węgla w cząsteczce. Charakterystyczne dla nich jest to, że posiadają grupę karbonylową oraz kilka grup hydroksylowych. Mają odczyn obojętny i bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie. Są osmotycznie czynne. Co to oznacza? Substancje osmotycznie czynne to takie substancje, które powodują zachodzenie zjawiska osmozy. Ich najważniejszą cechą jest dobra rozpuszczalność w wodzie.
Oligosacharydy (kilkocukry). Powstają poprzez połączenie kilku cząsteczek cukrów prostych za pomocą wiązania O-glikozydowego. Do oligosacharydów należą disacharydy zbudowane z dwóch cząsteczek monosacharydów. Ich właściwości fizykochemiczne są podobne do właściwości cukrów prostych.
Polisacharydy (wielocukry, cukry złożone). Są to związki o charakterze polimerów. Co to oznacza? Polimery to złożone związki chemiczne o dużej masie cząsteczkowej, powstające w wyniku trakcji polimeryzacji z monomerów - cząsteczek związków chemicznych o małej masie cząsteczkowej. Występują w formie łańcuchów utworzonych z wielu cząsteczek cukrów prostych połączonych wiązaniami O-glikozydowymi. Nie rozpuszczają się w wodzie i nie wykazują aktywności osmotycznej.
Sacharydy - rodzaje Wasze opinie