Strategia stanowi ogólną działalność przedsiębiorstwa, która jest skierowana w głównej mierze na wykorzystanie potencjału produkcyjnego oraz posiadanych zasobów do tego, aby osiągnąć zamierzone cele oraz efekty. W historycznym ujęciu pojęcie strategii odnosiło się jedynie do aspektów związanych ze sztuką wojenną. Obecnie natomiast coraz częściej to pojęcie odnosi się do działania przedsiębiorstw na rynku i określa podejmowane przez nich działania, które mają na celu osiągnięcie zamierzonych efektów biznesowych.
Czym jest strategia?
Samo planowanie ma olbrzymie znaczenie dla wszystkich firm działających na rynku i wpływa na ich szanse w konkretnym otoczeniu rynkowym. Dlatego też skutecznie określona strategia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstwa i może dawać bardzo dobre efekty. Przede wszystkim strategia stanowi zestaw działań, które musi podjąć organizacja. Działania te muszą być odpowiedzią na zmiany zachodzące w otoczeniu przedsiębiorstwa. Strategia również definiuje rolę przedsiębiorstwa oraz jego najważniejszą misję. W efekcie pozwala na wyznaczenie zadań, które przedsiębiorstwo powinno wykonać, aby móc zrealizować wszystkie zamierzone cele.
Najważniejsze elementy strategii
Strategia składa się z kilku najważniejszych elementów, o których należy pamiętać, aby osiągać dobre efekty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Najważniejsze z nich to:
-
Horyzont czasu – wszystkie działania muszą być rozmieszczone na osi czasu, która powinna zawierać kolejne etapy, pozwalające na weryfikację tego czy strategia faktycznie działa.
-
Koncentracja – podczas realizowania zadań strategicznych istotne jest skoncentrowanie się na kluczowych i podjęcie wysiłków w celu ich prawidłowego zrealizowania.
-
Układ decyzji – decyzje podejmowanie w konkretnym czasie muszą się wspierać i prowadzić do osiągnięcia zamierzonego efektu.
-
Wszechobecność – działania podejmowane na rzecz realizacji strategii muszą być wykonywane na każdym szczeblu przedsiębiorstwa.
-
Możliwość oceny postępów poprzez wskaźniki.
-
Musi uwzględniać możliwości, które posiada konkurencja.
Przykładowa strategia dla przedsiębiorstwa
Dobrym przykładem strategii, którą może wykorzystać przedsiębiorstwo jest koncepcja 5P, która to składa się z pięciu elementów. Zaliczają się do niej:
-
Plan – planowanie to jeden z kluczowych elementów działania strategicznego.
-
Pattern – obejmuje wzorce, do których przedsiębiorstwo powinno się zastosować w celu osiągnięcia zamierzonych efektów wynikających z podejmowanych działań.
-
Ploy – ten punkt należy postrzegać jako taktykę działania, która polega na uzyskaniu przewagi nad konkurencyjnymi firmami.
-
Position – odnosi się do miejsca firmy w danej branży.
-
Perspective – obejmuje patrzenie w przyszłość.
Najważniejsze elementy strategii
Możliwe jest wyróżnienie 5 najważniejszych elementów, które musi zawierać strategia, aby jej skuteczność była faktycznie wysoka:
-
Misja firmy – powinna jasno sygnalizować jaki jest główny cel istnienia konkretnej działalności.
-
Domeny działania – określają rynki zbytu oraz sposoby dystrybucji oferowanych dóbr.
-
Przewagi strategiczne – przedstawiają jak stać się liderem na rynku i przegonić konkurencję.
-
Cele strategiczne – jasno określone cele, które przedsiębiorstwo powinno zrealizować w przyszłości.
-
Program działania – obejmuje wszystkie działania, które należy podjąć, aby strategia mogła być realizowana przez konkretne przedsiębiorstwo.
Strategia Wasze opinie