Eszkola

Mgła

Mgła to zbiór drobnych kropelek wody zawieszonych w powietrzu tuż nad powierzchnią ziemi. Kropelki te mają średnicę od kilku do kilkuset mikrometrów i ograniczają widoczność powietrza do 1 kilometra.

W powstawaniu mgły oprócz wilgotności powietrza, ważna jest też temperatura. Aby mgła mogła powstać zawarta w atmosferze para wodna musi ulec skropleniu, czyli zamienić się w kropelki wody. Żeby tak się stało temperatura musi ulec ochłodzeniu. W ciepłej temperaturze powietrze może pomieścić więcej pary wodnej, ponieważ cząsteczki gazów poruszają się szybko i odsuwają się od siebie na znaczne odległości. Gdy temperatura maleje cząsteczki się ścieśniają i po jakimś czasie dla pary wodnej zaczyna brakować miejsca, dlatego musi się ona skroplić. Skutkuje to pojawieniem się malutkich kropelek wody w powietrzu. Nie spadną one na ziemie, bo są za małe. Im różnica temperatur jest większa tym więcej pary wodnej się skropli, będzie więcej kropelek zawieszonych w powietrzu i efekcie mgła będzie gęstsza.
Obecne w powietrzu kropelki wody zmniejszają widoczność do 1 kilometra, ponieważ rozpraszają światło. Oznacza to, że fale świetle, które natrafiają na kropelki wody zmieniają swój pierwotny kierunek i po odbiciu wędrują w innym.
Mgła nie sięga samej ziemi, ponieważ jej powierzchnia jest cieplejsza od temperatury powietrza. Ziemia oddaje ciepło i powietrze tuż przy powierzchni ziemi się ociepla co prowadzi do ponownego odsuwania się od siebie cząsteczek i w efekcie może znów pomieścić więcej pary wodnej.
Ważna jest również obecność wiatru (czyli ruch powietrza)- gdy nie ma wiatru warstwa mgły unosząca się nad powierzchnią ziemi jest niewielka i przypomina jakby rozlane mleko. Natomiast przy wietrze „grubość” mgły może sięgać do kilkudziesięciu a nawet kilkuset metrów.

Wyróżnia się 4 rodzaje mgły:
a) radiacyjna (z wypromieniowania)- powstaje nad ranem, gdy powietrze ochładza się od powierzchni ziemi wychłodzonej w nocy:

Mgła

b) adwekcyjna (napływowa)- powstaje gdy ciepłe, wilgotne powietrze napływa nad wychłodzoną powierzchnię ziemi:

Mgła

c) z wyparowania- powstaje w obecności ciepłej otwartej wody (np. jezioro) lub podczas opadu deszczu jak również zaraz po jego zakończeniu, gdy powierzchnia ziemi paruje a temperatura powietrza się ochładza:

Mgła

d) zboczowa (orograficzna) – powstaje gdy wilgotne powietrze ochładza się w wyniku jego unoszenia; powietrze napotyka przeszkodę, np. góry i unosi się równocześnie się ochładzając:

Mgła

 

Mgła

Autor zdjęcia: Źródło: http://szuman.eu/2009-12-10-miasto-we-mgle-zdjecia.html

Mgła Wasze opinie

9+6 =