Eszkola

Szlaki turystyczne Polski

Pierwszy szlak, który był wytyczony w Polsce znajduje się na trasie Krasny Luh - Howerla, powstał kiedy Leopold Wajgel podczas swojej wędrówki w 1880 roku zostawił drogowskazy na tej trasie. Natomiast pierwszym oznakowanym szlakiem turystycznym była trasa prowadząca do Morskiego Oka. Początkowo wyznaczano trasy piesze, z biegiem czasu zaczęto wyznaczać szlaki rowerowe, wodne, kajakowe, narciarskie, historyczne, ścieżki dydaktyczne. Szacuje się, że w Polsce jest wyznaczonych ponad 70 tysięcy kilometrów szlaków turystycznych.
W Polsce znajduje się wiele turystycznych szlaków tematycznych głównie powiązanych ze sobą historycznie lub tematycznie miejscowości. 
Na uwagę  zasługują takie szlaki jak Szlak Orlich Gniazd położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolska Trasa UNESCO, Geościeżka Dawna Kopalnia Babina w Łęknicy, Szlak Piastowski, Szlak Zamków Gotyckich, Szlak Zamków Piastowskich, Wiślana Trasa Rowerowa, Szlak Zabytków Techniki, Zaułek krasnoludków w Suwałkach, Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju, Szlak Militarny na Helu, Szlak Kopernikowski, Kraina Wygasłych Wulkanów, Świętokrzyski Szlak Literacki, Trasa Zabytków Żydowskich w Krakowie, Szlak Słonia w Trzebiatowie. 

Szlak Orlich Gniazd rozciąga się od Częstochowy po Kraków, licząc przy tym ponad 160 km długości. Rozpoczyna się w Częstochowie na Starówce i biegnie na południowy-wschód do Krakowa kończąc się w dzielnicy Krowodrza Górka. 
Ma następujący przebieg: Kraków - Giebułtów - Prądnik Korzkiewski - Ojców i OPN - Rabsztyn - Olkusz - Bydlin - Dolina Wodącej - Smoleń - Pilica - Podzamcze - Okiennik Wielki - Skarżyce - Morsko - Kroczyce - Góra Zborów - Bobolice - Mirów - Ostrężnik - Rezerwat Parkowe - Złoty Potok - Zrębice - Rezerwat Sokole Góry - Olsztyn - Kusięta - Rezerwat Zielona Góra - Jasna Góra - Częstochowa Stary Rynek.
Orle gniazda to gotyckie, warowne budowle i strażnice wyniesione na masywach skalnych. Były idealnie wkompowane w krajobarz Jury Krakowsko-Częstochowskiej, głównie ostańców wapiennych i wznoszone były wysoko, stąd też trudno je było zdobyć. 
Na szlaku spotyka się przede wszystkim zamki w Olsztynie, Mirowie, Bąkowiec, Ogrodzieniec w Podzamczu, w Smoleniu, w Pieskowej Skale, w Korzkwi, na Wawelu, klasztor na Jasnej Górze oraz ruin zakmów albo ślady zamków w Ojcowie, w Bydlinie. 
Na jego trasie znajduje się wiele atrakcji turystycznych, jak na przykład jaskinie, wiele ostańców - Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, skały Kroczyckie, Pustynia Błędowska czy Róża Wiatrów w Kluczach. 
Szlak został uhonorowany certyfikatami Polskiej Organizacji Turystycznej. 
Na jego bazie powstał Transjurajski Szlak Konny wiodący od Częstochowy do Nielepic, który łączy ośrodki jeździeckie i stadnice, umożliwiające odpoczynek dla koni. Szlak jest dostosowany do pokonania go konno. 
Małopolska Trasa UNESCO jest trasą mobilną o długości ponad 300 km. 
Znajdują się na niej obiekty objęte międzynarodową ochroną ze względu na swoją unikalność dla kraju i świata. 
Są to 
1. Kraków, zabytkowe centrum miasta 
2. Wieliczka, zamek Żupny 
3. Wieliczka, Kopalnia Soli
4. Bochnia, Kopalnia Soli 
5. Kalwaria Zebrzydowska, zespół pielgrzymkowy 
6. Auschwitz-Birkenau, niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady 
7. Lipnica Murowana, kościół Św. Leonarda 
8. Binarowa, kościół Św. Michała Archanioła 
9. Sękowa, kościół Św. Filipa i Jakuba Apostoła 
10. Dębno, kościół Św. Michała Archanioła 
11. Kwiatoń, cerkiew parafialna greckokatolicka Św. Paraskiewy 
12. Owczary, cerkiew Opieki Bogurodzicy NMP 
13. Powroźnik, cerkiew Św. Jakuba 
14. Brunary Wyżne, cerkiew Św. Michała Archanioła

Szlak Piastowski łączy trzy miejscowości będące niegdyś grodami stołecznymi z okresu wczesnopiastowskiego, a mianowicie Poznań, Gniezno, Kruszwicę. 
Ważną atrakcją są organizowane wydarzenia zwłaszcza te, pokazujące czasy pierwszych piastów, czy Weekend na Szlaku Piastowskim - jest to swego rodzaju święto szlaku, któremu rokrocznie przyświeca inny temat przewodni, związany z początkami państwa polskiego. 
Ze względu na swoje położenie walorami przyrodniczymi tego regionu są liczne jeziora w tym Gopło, Lednica, Jezioro Biskupińskie. 
Szlak zamków gotyckich na Pomorzu, obejmuje zamki Warmii, Mazur, Powiśla i Kaszub. Są one rycerskie, krzyżąckie, z czasów średniowiecznych. Organizowane są to turnieje i pokazy rycerskie, koncerty muzyki dawnej, pokazy kunsztu i rzemiosła czy kiermasze i jarmarki. 
Zamki znajdujące się na szlaku leżą w Bytowie, Malborku, Sztumie, Kwidzynie, Olsztynie, Nidzicy, Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim, Kętrzynie, Rynie, Gniewie, Nowem. 
Kraina Wygasłych Wulkanów znajduje się na Dolnym Śląsku między Jaworem, a Jelenią Górą. W tym regionie Gór i Pogórza Kaczawskiego jest zróżnicowanie geologiczne i tektonicznie. W wyniku aktywności wulkanicznej i ruchów tektonicznych powstało w tym miejscu wiele cennych skał i minerałów. 
Ponadto zachowało się wiele powstałych wówczas kominów wulkanicznych bazaltowych np. Ostrzyca, czy Rezerwat "Wilcza Góra", gdzie znajdował się kamieniołom, z którego eksploatowano bazalt, jak również Czartowską Skałę. 
Antropogeniczną atrakcją jest zamek Grodziec, który również jest postawiony na bazaltowej górze, któa niegdyś była wulkanem. czy pomniki przyrody takie jak Organy Wielisławskie. 
Szlak Zabytków Techniki jest umiejscowiony na Górnym Śląsku nawiązująca do przemysłowej przeszłości regionu. 
Ze względu na tradycję i historię hutniczą, górniczą, energetyczną, kolejową, produkcyjną pokazuje wiele óczesnych nowoczesnych sprzętów infrastruktury industrialnej - samochodów, pociągów, sprzętów górniczych, hutniczych.  
Szlak Militarny na Helu
Zlokalizowany jest na Półwyspie Hel na północy Polski. Kiedyś był to pilnie strzeżony teren przez Wojsko Polskie. Ponad 10 lat temu został oddany do użytku turystycznego. Na jego długości znajdują się militaria z okresu II Rzeczpospolitej. 
Ma wyjątkową wartość dydaktyczną, dlatego znajduje się tu bardzo dużo tablic edukacyjnych. 
Szlak Kopernikowski prowadzi przez miejsca związane z życiem i pracą polskiego astronoma - Mikołaja Kopernika. Rozciąga się na długości 615. lak rozpoczyna się przy Wysokiej Bramie w Olsztynie, skąd biegnie przez tereny województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego do Torunia.
Wioska Wesołych Wędrowców jest częścią Baśniowego Szlaku na Suwalszczyźnie. Jest to wioska krasnoludków, której swoistymi patronami są Janek Wędrowniczek i Krasnoludek Podziomek. Czekają tu na Samotnych Wędrowców zadania do wykonania w Kasinej zagrodzie, w „lesie”, którym szedł Janek Wędrowniczek, w wiosce rybaka i na bocianiej łące.
Świętokrzyski Szlak Literacki wiedzie przez miasta związane z wielkimi i znaczącymi poetami, pisarzami i literatami kraju. Wiedzie od Skarżyska-Kamiennej przez Suchedniów, Oblęgorek, Strawczyn, Kielce, Domaszewice, Leszczyny, Ciekoty, Świętą Katarzynę po Bieliny.


Cała Polska jest pokryta ogromną ilością szlaków pieszych, rowerowych niezależnie od regionu. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny i swoisty charakter. Szlaki turystyczne wykorzystują naturalne walory przyrodnicze i turystyczne oraz uwarunkowania terenu. Nie każde miejsce ma dogodne warunki do stworzenia wszystkich rodzajów turystyki, a co za tym idzie nie wszędzie można spotkać wszystkie rodzaje szlaków turystycznych. 
Szlaki piesze są spotykane praktycznie w całej Polsce ze względu na szczególną unikalność ich użytkowania. Ich przejście jest możliwe zarówno na płaskim terenie jak i na pofalowanym, czy górskim. Szlaki rowerowe są tworzone w miejscach, gdzie występują warunki do płynnej jazdy rowerem, ale również są bardzo powszechne. Właściwie jedynym ograniczeniem do wytyczenia szlaku rowerowego są wysokie góry, gdzie jest to niemożliwe. Znaczące utrudnienia występują w przypadku wytyczenia szlaków wodnych, kajakowych, czy żeglarskich. Konieczna jest wtedy obecność rzek, kanałów, jezior, czy mórz.  
Trasy rowerowe są wytyczone w wielu miejscowościach, na przykład w w Górach Stołowych, w Szczyrku, w Olsztynku, Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, w Istebnej, w Milówce, w Sosnowcu, w Mikołajkach, w Sandomierzu, w Lubawce, w Bielsku - Białej, Brzegami Rudnej, w Rydzynie, w Opatowie, w Trzebnicy, Rowerowy Szlak Czarownic, 
Szlaki kajakowe lub spływy kajakowe są wytyczone na przykład na rzekach Brda, Biebrzą, Pisa. 

Trasy rowerowe w Szczyrku
- Ścieżka nad Żylicą: Szczyrk Urząd Miejski - plac w Centrum - skocznia Skalite - Buczkowice
- Trasa Wokół Skalitego: Szczyrk Centrum - Zapalenica - Siodło - wokół Skalitego - Borowina - Szczyrk Centrum, 8 km, 45 minut)
- Trasa Górka-Bieniatka: Szczyrk Centrum - Górka - Podmagura - Więzikówka - Bieniatka - Szczyrk Dolny - Szczyrk Centrum, 9,2 km, 50 minut
- Trasa Skrzyczne: Szczyrk Centrum - Szczyrk Górny - Młaki - Polana Skrzyczeńska - Skrzyczne, 10,7 km, około 1,5 h
- Trasa Beskid: Szczyrk Centrum - Szczyrk Górny - Grapa - Migdały - Beskid - Przełęcz Karkoszczonka - Wyrobiska - Szczyrk Biła - Szczyrk Centrum, 9,8 km, 1 h
- Trasa Maagura: Szczyrk Centrum - Szczyrk Biła - schronisko na Magurze - Magura - Podmagura - Górka - Szczyrk Centrum, 13,7 km, 1,5 h

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza jest oznakowany kolorem czerwonym i osiąga długość 186 km. Szlak ten biegnie od Kraśnika poprzez Szastarkę, Batorz, Goraj, Radecznicę, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów, Susiec, Bełżec, Lubyczę Królewską aż do przejścia granicznego w Hrebennem.

Trasy rowerowe w Górach Stołowych
Niebieska Trasa Góry Stołowe: przejście graniczne Tłumaczów - Gajów - Radków - Ratno Dolne - Wambierzyce - Studzienna - Chocieszów - Wolany - Polanica Zdrój - Szczytna - Duszniki Zdrój - Słoszów - Kulin - Gołaczów - Dańczów - Kudowa Zdrój - przejście graniczne Czermna/Mala Cermna, około 65 km po stronie polskiej
Czerwona Trasa Ściany: przejście graniczne Bożanov/Radków - Radków - Karłów - przejście graniczne Ostra Góra/Machovska Lhota, 19 km po stronie polskiej
Zielona Trasa Szczeliniec: Karłów - Pasterka - Droga nad Urwiskiem - Skalne Grzyby - Batorów - Karłów, 24 km
Trasa im. T.G. Masaryka: przejście graniczne Żd'arky/Pstrążna - Pstrążna (Skansen) - Rozdroże pod Lelkową - Jakubowice - Kudowa Zdrój - Czermna (Kaplica Czaszek) - Słone - przejście graniczne Kudowa Słone/Nachod, około 18 km po stronie polskiej

Trasy rowerowe w Katowicach 
Trasa rowerowa nr 1: Pomnik Powstańców Śląskich - ul. Piastowska - ul. Uniwersytecka - ul. Bankowa - bulwar wzdłuż rzeki Rawy - ul. Murckowska - Dolina Trzech Stawów - Lotnisko Muchowiec - Lasy Ochojeckie - ul. Jaronia, ul Krasińskiego - Lasy w Podlesiu - ul. Saska - ul. Zaopusta - rejon oczyszczalni ścieków (granica z Tychami), 26 km.  ciągu trasy przewidziano 7 miejsc postojowych dla rowerzystów, zlokalizowanych w ciekawych turystycznie miejscach. trasy.
Trasa rowerowa nr 2: Park im. Tadeusza Kościuszki - ul. Kościuszki - ul. Jasieńskiego - ul. Brynowska - ul. Lubiny - ul. Św. Teresy - ul. Kępowa - ul. Ligocka - ul. Zgody - ul. Ligocka - ulica łącząca ul. Ligocką z Kijowską - ul. Kijowska - ul. Medyków - ul. Śląska - ul. Wczasowa - Park Zadole - ul. Studencka - ul. Śląska - Lasy Panewnickie - ul. Owsiana - granica z Mikołowem, 12,5 km. W ciągu trasy przewidziano 8 miejsc postojowych dla rowerzystów.
Trasa rowerowa nr 101: skrzyżowanie ulic Jankego i Szenwalda - ul. Szenwalda - ul. Macierzanki - Ochojec las - skrzyżowanie z trasą nr 1 - Giszowiec las - ośrodek wypoczynkowy Janina - Barbara - Giszowiec las - Murcki ul. Bielska - Dolina Murckowska - Rezerwat Murcki - granica miasta, 18,8 km. W ciągu trasy urządzono 4 punkty odpoczynkowe dla rowerzystów.
Trasa rowerowa nr 122: ul. Szadoka - (włączenie do trasy nr 2) - ul. Przodowników - ul. Kombajnistów - ul. Brygadzistów - ul. Upadowa - ul. Ogrodowa - ul. Krucza - ul. Panewnicka - ul. Smoleńska (trakt na granicy terenów Akademii Medycznej) - ul. Medyków (włączenie do trasy nr 2), 5,8 km. W ciągu trasy urządzono 4 miejsca postojowe dla rowerzystów.

Trasy rowerowe w Olsztynku 
Trasa czerwona: Olsztynek - Makruty (Skansen w Olsztynku i rezerwat bobrów), 15,8 km/ 
Trasa czarna: Makruty - Jagiełek, 16,2 km
Trasa żółta: Olsztynek - Królikowo, 21,3 km
Trasa czerwona: Olsztynek - Orzechowo, 27 km
Trasa żółta: Kurki - Olsztynek, 20,6 km
Trasa czarna: Węgornia - Kurki, 7,2 km
Trasa zielona: Pawłowo - Waszeta (krótki szlak łącznikowy), 13 km
Trasa zielona: Orzechowo - Węgornia (krótki szlak łącznikowy), 2,5 km

Trasy rowerowe w Istebnej 
Trasa czerwona Przejście Graniczne Jasnowice - Bukovec - Istebna Centrum - Istebna Zaolzie - Stecówka - Przełęcz Szarcula, długość 14 km
Trasa zielona Przejście Graniczne Jaworzynka Hrćawa - Zapasieki - Koniaków - Przełęcz Koniakowska - PKS Istebna Zaolzie, długość 19 km

Trasy rowerowe w Milówce
Trasa czarna: Milówka Rynek - Kopiec - Prusów - Sucha Góra - Milówka PKP, długość 10 km, różnica wysokości 300 m, czas przejazdu 1 h.
Trasa niebieska: Milówka Rynek - Nieledwia - Kotelnica - Kiczora - Tarliczne - Suche - Poprecinka - Nieledwia - Milówka, długość 22,8 km, różnica wysokości 500 m, czas przejazdu 2,5 h
Trasa zielona: Milówka Rynek - Szare - Pochodzita - Kamesznica Górna - Milówka, długość 22,9 km,
różnica wysokości 300 m, czas przejazdu 2 h
Trasa żółta: Kamesznica (nowy kościół) - Złatna - Wędzlówka - Barania Góra - Magurka Radziechowska - Złatnica - Kamesznica, długość 23,5 km, różnica wysokości 700 m, czas przejazdu 3,5 h

Trasy rowerowe w Sosnowcu
Czerowny Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza: Sosnowiec Modrzejów - Ośrodek Rybaczówka - Sosnowiec Centrum wzdłuż rz. Brynica - Stary Sosnowiec - Sosnowiec Gilowice „Park Tysiąclecia”.
Zielony Szlak Rowerowy Czarnego Morza: Sosnowiec Kazimierz (park Kuronia dawniej Leśna) - Sosnowiec Porąbka - Sosnowiec kier. Osiedle Juliusz -Sosnowiec Dańdówka wzdłuż torów kolejowych - Sosnowiec Niwka - Sosnowiec Modrzejów „Trójkąt Trzech Cesarzy”.
Niebieski Szlak Rowerowy Lasu Zagórskiego: Sosnowiec Zagórze ul Braci Mieroszewskich obok hali widowiskowej „DorJan” - Las Zagórski - Sosnowiec os. Czarne Morze - Sosnowiec Kazimierz Park im J. Kuronia.

Trasy rowerowe w Mikołajkach
R1: Mikołajki - Rezerwat Łuknajno - Tałty - trasa prowadzi ul. Ełcką, następnie ścieżkami leśnymi do stanowisk obserwacyjnych na obszarze Rezerwatu i rybackiej wioski Tałty, 25 km
R2: Mikołajki - Rezerwat Łuknajno - Mikołajki - trasa prowadzi ul. Labędzią, następnie drogami lokalnymi i ścieżkami leśnymi do stanowisk obserwacyjnych na południowym brzegu Rezerwatu Łuknajno, 38 km
R3: Mikołajki - Popielno - Wierzba - Galindia - Iznota - Mikołajki - trasa prowadzi do przeprawy promowej na Jeziorze Bełdan (prom co 45 minut), a dalej do miejscowości Popielno i ośrodka Badawczego PAN w Wierzbie. Trasa biegnie dalej w stronę Galindii oraz wsi Iznota

Trasy rowerowe w Sandomierzu 
ul. Piszczele, Al. Emmendingen, ul. Staromiejska, Sandomierz

Trasy rowerowe w Lubawce
Szlak Cystersów, 54,6 km
Obwodnica Marciszowska, 31,1 km
Obwodnica Dolomitowa, 43,9 km
Obwodnica Zawory, 15,4 km
Trasa Transgraniczna Wschodnia, 39,4 km
Trasa Transgraniczna Zachodnia, 17 km

Trasy rowerowe w Bielsku - Białej
Bielsko-Biała Ratusz - Szczyrk: Bielsko-Biała Ratusz, ścieżką rowerową do ul. Sempołowskiej, ul. Leszczyńska, ul. Gen. Maczka, ul. Ks. Kusia, ul. Morelowa, ul. Cyprysowa, ul. Bajki, od przejazdu kolejowego polną drogą, ul. Kamienna w Bystrej (przez betonowy mostek), ul. Grabecznik, ul. Wyzwolenia do skrzyżowania ze Szczyrkowską, ul. Klimczoka, w Bystrej koło dębu-pomnika przyrody ul. Kościelną, w Mesznej ul. Szkolna, ul. Grzybowa, droga przez las, ul. Jama, ul. Kaczeńców, żwirowa droga do Buczkowic, ul. Rolnicza, ul. Wiślańska, przez kładkę na Żylicy, ul. Nadbrzeżna, ul. Grunwaldzka i Graniczna (tzw. stara droga do Szczyrku), za mostem Deptakiem nad Żylicą do Szczyrku.17,5 km
Bielsko-Biała Błonia - Dolina Wapienicy: z Błoni, od Akademii Techniczno-Humanistycznej do ul. Pszczelej, ul. Srebrna, ul. Pocztowa, ul. Olszówka, ul. Karbowa, ul. Karpacka, ul. Skarpowa, ul. Dębowiec, do ul. Tartacznej Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Dolina Wapienicy"

Trasy rowerowe Brzegami Rudnej 
Przy Brzegu rzeki Rudnej w Rudniku nad Sanem niedaleko Niska. Długość szlaku rowerowego to około 15 kilometrów.

Trasy rowerowe w Rydzynie
Szlakiem wiatraków: Trasa nr 3: Poniec - Lubonia - Kociugi - Garzyn - Górzno - Świerczyna - Wojnowice - Osieczna - Nowa Wieś - Dąbcze - Rydzyna (42 km)
Wśród leśnej przyrody: Trasa nr 11: Leszno (Zaborowo) - Rydzyna - Tarnowa Łąka (17,2 km)
Rydzyńska "Eska": Trasa nr 12: Robczysko - Dąbcze - Rydzyna - Moraczewo - Rojęczyn - Jabłonna - Czernina-Zamek (24 km)
Szlak zamkowy: Trasa nr 13: Rydzyna (Zamek) - Moraczewo - Kaczkowo - Tarnowa Łąka - Czernina-Zamek (15,6 km)
Trasa nr 14: Karczma Borowa (Polana) - Dąbcze - Rydzyna - Tworzanki - Robczysko (13,5 km)

Trasy rowerowe w Trzebnicy 
Międzynarodowy szlak rowerowy Adriatyk - Bałtyk
Trzebnicka Pętla Rowerowa: biegnie przez okoliczne gminy i prowadzi przez ciekawy krajobraz do najciekawszych obiektów zabytkowych w mieście
Trasa rowerowa Ścieżką Świętej Jadwigi: trasa ma charakter edukacyjno - turystyczny i łączy miejsca związane z działalnością trzebnickiej Świętej

Rowerowy Szlak Czarownic 
Początek trasy to Zlate Hory w Czechach, a po polskiej stronie szlak rowerowy obejmuje takie miasta jak Głuchołazy, Nysa, Otmuchów czy Paczków. Trasa jak przystało na Szlak Czarownic kończy się przed zabytkowym paczkowskim Domem Kata.
Szlak wykorzystuje historyczny okres polowania na czarownice.
Szlaki wodne i żegalrskie prowadzą przez rzeki i jeziora, na których można uprawiać sporty wodne takie jak kajakarstwo, zeglarstwo. 
Szlak Kajakowy Brdy Rzeka Brda wypływa z Jeziora Smołowego położonego w środkowej części Pojezierza Bytowskiego, kilka kilometrów na wschód od Miastka. Po przepłynięciu przez 5 kolejnych jezior płynie na południe wąską doliną, pośród lasów i wpada do Jeziora Szczytno na północnych krańcach Pojezierza Krajeńskiego.
W swym środkowym odcinku Brda prowadzi przez szereg jezior rynnowych. Spływy zwykle rozpoczynają się od Nowej Brdy, Charzykowych lub Swornegaci. Począwszy od jeziora Szczytno rzeka dostępna jest również dla większych łodzi z tym, że trzeba je przenosić lądem w rejonie zapory w Mylofie. Na odcinku od Mylofu do Piły-Młyna, Brda nadaje się do spływów zimowych.
Końcowy odcinek Brdy jest żeglowny i stanowi fragment drogi wodnej łączącej Wisłę z Notecią przez Kanał Bydgoski. Brda jest szlakiem stosunkowo łatwym

Szlaki Wodne w Ostródzie
Ostróda jest miejsowocią położoną nad kilkoma rzekami, z tego względu rozwinęła się tu turystyka wodna. 
Szlak Drwęcy - Szlak Kanału Ostródzko-Elbląskiego- obejmuje 3 trasy - trasa z Ostródy przez Elbląg do Gdańska (kanałem Elbląskim i skanalizowanymi rzekami Żuław)
- "małe kółko" Pojezierza Iławskiego: Drwęcą z Ostródy, Iławką do Iławy, jeziorem Jeziorak i kanałami Iławskim i Elbląskim przez Miłomłyn z powrotem do Ostródy
- Wielkie Koło Warmińsko - Żuławskie: Drwęcą z Ostródy, Wisłą i Nogatem do Elbląga, powrót Kanałem Ostródzko-Elbląskim.
Szlak wodny: źródło Drwęcy - Ostróda, 27,8 km
Trasa: źródło Drwęcy pod wsią Drwęck - Rychnowska Wola - most drogowy w miejscowości Szyldak - Jezioro Ostrowin - wypływ Drwęcy z jeziora - ujście rzeki Grabiczek - most drogi nr 16 Ostróda – Olsztyn - Ostróda
Szlak wodny: spływ rzeką Grabiczek, 10,7 km
Trasa: most lokalnej drogi Rychnowo – Pancerzyn - jezioro Durąg - wypływ Grabiczka z jeziora - ujście Dylewki - jezioro Lichtajny - Grabin - ujście Grabiczka do Drwęcy
Szlak wodny: Ostróda - Toruń, 178 km
Trasa: jezioro Drwęckie - ujście Iłgi - wypływ Drwęcy z jeziora Samborowo - Franciszkowo - ujście Gizeli - Raczek - ujście rzeki Iławki - Rodzone - ujście Rudej z jeziora Radomno - Bratian - ujście Weli do Drwęcy - Mszanowo - Nowe Miasto Lubawskie - Kurzętnik - Szramowo
- Topiele - ujście Brynicy - ujście Skarlanki - Brodnica - ujście Brodnickiej Strugi - ujście Rypienicy - Słoszewy - Pusta Dąbrówka - ujście Kujawki - Smólniki - ujście Strugi - Golub-Dobrzyń - ujście Ruźca - ujście Lubianki - Elgiszewo - Ciechocin - Młyniec - Lubicz - ujście Jordanu - Złotoria - ujście Drwęcy do Wisły - Toruń
Szlak wodny: Stare Jabłonki - Ostróda, 17,4 km
Trasa: Buńki - Staszkowo - Stanica Wodna PTTK "Stare Jabłonki" - początek Kanału Ostródzkiego - początek jeziora Szeląg Wielki - wylot Kanału Ostródzkiego - ujście Taborki - odgałęzienie Szelążnicy - śluza "Mała Ruś" - początek jeziora Pauzeńskiego - Ostróda - śluza "Ostróda" - ujście Kanału Ostródzkiego do jeziora Drwęckiego - ujście Drwęcy do jeziora
Szlak wodny: Ostróda - Miłomłyn, 15 km
Trasa: Ostróda - jezioro Drwęckie do wypływu Drwęcy - kanał Liwa - śluza Zielona - śluza Miłomłyn - Miłomłyn
Szlak wodny: Ostróda - Elbląg, 83,4 km
Trasa: Ostróda - jezioro Drwęckie - kanał Liwa - śluza Zielona - śluza Miłomłyn - Miłomłyn - jezioro Ilińsk - kanał - jezioro Bartężek - jezioro Ruda Woda - Małdyty - jezioro Sambród - kanał - jezioro Pniewo - pochylnie: Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty, Buczyniec - rzeką Elbląg przez jezioro Drużno - Elbląg
Szlak Jana Pawła II: Ostróda - Iława, 46 km
Trasa: Ostróda - jezioro Drwęckie - kanał Liwa - śluza Zielona - śluza Miłomłyn - Miłomłyn - kanał Iławski - jezioro Jeziorak - Iława


Szlak Wodny Noteci 
Przez Czarnków na Wielkopolsce przebiega szlak wodny Noteci, który łącznie ma 688 km długości.
Nowa marina w Czarnkowie jest jednym z przystanków na wodnej trasie Noteci, która liczy 8 przystanków.

Szlak Kajakowy Pisy jest zlokalizowany na Mazurach. Zaczyna się w Puszczy Piskiej i prowadzi do równin Puszczy Kurpiowskiej. Szlak kajakowy Pisy rozpoczyna się na jeziorze Roś w Piszu, a kończy w Nowogrodzie, gdzie Pisa wpada do Narwi, łączy tym samym szlaki Wielkich Jezior z Wisłą.

Szlaki Żeglarskie w Iławie
Iława leży na mazurach. Wypływając z niej można się pokierować w 3 kierunkach. Iława - Siemiany - Jerzwałd - Zalewo, 39 km,  Iława - Jażdżówki - Chmielówka - Miłomłyn (32 km) - Małdyty - J.Druzno - Elbląg (63 km) - Zalew Wiślany - Gdańsk - Morze Bałtyckie, około 73 km albo Iława - Jażdżówki - Chmielówka - Miłomłyn - Ostróda - Stare Jabłonki, 63 km

Trasami turystycznymi jest pokryta cała Polska. W każdym województwie znajduje się ogrom tras turstycznych prowadzących w różnych kierunkach i oznaczonych odpowiednimi kolorami według długości i stopnia trudności.
 

Szlaki turystyczne Polski Wasze opinie

6-4 =