Eszkola

Szlaki turystyczne świata

Szlaki turystyczne są wytyczonymi swoistymi trasami wycieczkowymi, które na swojej drodze mają szereg charakterystycznych oznaczeń, dzięki którym turysta ma możliwość poznania jej przebiegu. Na świcie w każdym państwie jest wyznaczonych nieskończona ilość mniejszych i większych szlaków turystycznych. Niektóre z nich mają charakter lokalny, inne krajowy a jeszcze inne międzynarodowy. 
Niżej są podane szlaki, które są unikatowe i niepowtarzalne w skali świata. 
W Ameryce Południowej rozciąga się szlak Torres del Paile. Jest to park narodowy położony w Ameryce Południowej w Chile na Patagoni. Ma długość koło 70 km i jest czas jego przemierzenia zajmuje przeciętnemu turyście około 5 dni. Każdemu podróżnemu pozostają na długo w pamięci widoki szczytów czy wierzchołków wulkanów, jezior i lodowców. 
Everest Base Camp jest najpopularniejszym szlakiem Nepalu w Azji. Łączny czas jego pokonania to około 11 do 14 dni, ponieważ jego długość liczy 112 km. Podróż rozpoczyna się w Lukli, a kończy w Everest Base Camp położonym na wysokości ponad 5 200 metrów n.p.m. Turyści mogą podziwiać z niego Mount Everest – najwyższy szczyt świata, lodowiec Khumbu oraz inne szczyty należące do pasma Himalajów. 
Snowman Treck w Bhutanie na kontynencie azjatyckim jest jednym z najdłuższych szlaków turystycznych, gdyż liczy ponad 300 km, a jego przebycie zajmuje co najmniej 25 dni. Jest jednocześnie jednym z najtrudniejszych do pokonania szlaków, głównie ze względu na nieprzewidywalną pogodę w górach Himalajach. Na trasie można spotkać oprócz przepięknych widoków wiele klasztorów buddyjskich czy wioski mieszkańców wydającymi radosne okrzyki. 
Wejście na górę Kilimandżaro w afrykańskiej Tanzanii jest zawsze wyprawą zorganizowaną z przewodnikiem. Nikt nie może sobie samowolnie tam wejść, mimo iż szlak nie jest bardzo skomplikowany technicznie. Długość szlaku wynosi 56 km, a sama wyprawa trwa od 7 dni. 
Yosemite Grand Travese jest parkiem narodowym Stanów Zjednoczonych w stanie Kalifornia. Biegnie przez niego szlak o długości prawie 100 km. Podczas wyprawy turyści mają okazję oglądać swoiste cechy przyrody parku w postaci niesamowitych wodospadów, wzniesień, rozległych łąk. 
Tour de Mont Blanc jest szlakiem wiodącym na szczyt Mont Blanc – najwyższy szczyt kontynentu europejskiego położonym w górach Alpach. Ma długość 170 km i ciągnie się przez Francję, Włochy, Szwajcarię. Czas jego przejścia zajmuje średnio od 8 do 11 dni.  
Laugavegurinn na Islandii w Europie jest szlakiem o niepowtarzalnych urokach. Prowadzi przez wyspę ukazując jej piękność w postaci gejzerów, Jej długość wyosi 56 km, a jej przebycie zajmuje 5 dni. 
Routeburn Track w Nowej Zelandii ma długość 32 km więc można go przejść nawet w jeden dzień, po drodze poznając charakterystyczną florę i faunę tej wyspy. 
Szlak Transkanadyjski  jest najdłuższym szlakiem na świecie – wynosi 24 tys. km. Stanowi połączenie dróg, ścieżek prowadzących kolejno od Saint John's, Nowa Funlandia do Toktoyaktuk, Terytorium Północno-Zachodnie. Ma długość około 24000 km. Jest podzielony na kilka wariantów biegnących m.in. przez Kordyliery do wybrzeża Pacyfiku.
Szlak American Discovery Trail o długości 10941 km (Cape Henlopen, stan Delaware - Point Reyes, stan Kalifornia) przebiega przez 15 stanów USA od Atlantyku do Pacyfiku a w środkowej części rozdziela się na 2 warianty: północny i południowy.
North Country Trail jest szlakiem rozciągającym się od Crown Point, stan Nowy Jork do Lake Sakakawea State Park Terminal, Północna Dakot. Osiąga długość 7305 km. Szlak biegnie przez terytorium 7 stanów USA od Atlantyku po region Wielkich Jezior.
Grande Sentiero de Italia, którego poącztek jest w Sgonico pod Triestem, a koniec w Santa Teresa di Gallura na Sardynii. Szlak liczy 5954 km długości. Biegnie wzdłuż całego łańcucha alpejskiego na terytorium Włoch a następnie wzdłuż Apeninów na Sycylię i Sardynię.
Tohoku Nature Trail 4374 km. Szlak biegnie górami w północnej części wyspy Honsiu.
Camino Santiago de Compostela - system szlaków pielgrzymkowych kończących się pod katedrą w Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji. Tradycyjna trasa Camino Frances biegnie od Roncevalles w Pirenejach przez północną Hiszpanię odwiedzając liczne na trasie kaplice, klasztory i miejsca noclegowe dla pielgrzymów. Jest też wiele innych wariantów a system szlaków rozbudowuje się w całej Europie (są już też polskie odcinki Camino Santiago). Trasy na półwyspie Iberyjskim mają długość około 2526 km.
Continental Divide Trail (Granica kanadyjska w PN Glacier - Granica meksykańska w Big Hatchets Wilderness Study Area). 4996 km. Jeden z najdłuższych szlaków górskich na świecie przebiega przez 5 stanów, m.in. szczyt Gray Peak w Górach Skalistych w Kolorado.
Szlak Sułtański. biegnie przez kraje Europy Środkowej i Wschodniej od Stambułu w Turcji do Wiednia. Z ciekawszych miejsc po drodze Sopron, Keszthely i Pecz na Węgrzech, Belgrad a także Góry Riła (Rilski Monastyr) 2253 km.
Appalachian National Scenic Trail (Katahdin, stan Maine - Springer Mountain, stan Georgia) 3498 km. Szlak przez łańcuch Appallachów, najtrudniejszy jest odcinek północny przypominający trasy w Górach Szkocji czy Skandynawii. Wraz z Continental Divide Trail i Pacific Crest Trail tworzy potrójną koronę gór USA.
 

Szlaki turystyczne świata Wasze opinie

1×4 =