Eszkola

Transport niezmechanizowany – cechy charakterystyczne

Transport niezmechanizowany wykorzystuje do przewozu osób i towarów zwierzęta lub ludzi, którzy dzięki sile swoich mięśni mogą je przewozić. Z tego względu nazwany jest niezmechanizowanym - wykorzystuje się jedynie naturalne warunki zwierzęcia lub człowieka. Głównie są to zwierzęta pociągowe lub juczne.
Gdy towary lub ludzie są przewożone na grzbiecie koni, wielbłądów, osłów, mułów, jaków, słoni, reniferów jest to transport juczny. W przypadku gdy zwierzę ciągnie wóz lub sanie jest to transport zaprzęgowy. 
Ten rodzaj transportu jest powszechny w krajach słabo rozwiniętych lub na obszarach o trudnych warunkach klimatycznych, gdzie budowa dróg jest nieopłacalna jak na przykład Mongolia, Etiopia, Afganistan. 

Ważną zaletą tego rodzaju transportu jest niski koszt utrzymania zwierząt, gdyż potrzebne jest im jedynie wyżywienie. Jednak ze względu na to, że są to organizmy żywe potrzebują również odpoczynku, co znacznie wydłuża czas przewozu. Dodatkowo jedno zwierzę może przewieźć niewielką liczbę osób lub ładunku. 
 

Transport niezmechanizowany – cechy charakterystyczne

Autor zdjęcia: Obraz Dimitri Houtteman z Pixabay

Transport niezmechanizowany Wasze opinie

1×3 =