Eszkola

Transport morski – cechy charakterystyczne

Transport morski obejmuje przewóz osób i towarów wyłącznie na morzach, które niegdyś były barierą transportową. Ma zasięg bałtycki w obrębie Morza Bałtyckiego, europejski w obrębie państw Europy oraz oceaniczny, obejmująca rejsy po oceanach.
Główne szlaki żeglugi oceanicznej:
- szlak północnoatlantycki, łączący Europę Zachodnią i Amerykę Północną
- szlak dalekowschodni, łączący Zatokę Perską z Ameryką Północną i Europą Zachodnią
- szlak południowoatlantycki, łączący Australię i Amerykę Południową z Europą 
- szlak pacyficzny, łączący Japonię z USA i Australią
Główne kanały wykorzystywane w żegludze morskiej to kanał La Manche, Sueski, Kiloński, Panamski. 

Transport morski jest najważniejszym rodzajem transportu w handlu międzynarodowym, ponieważ przewozi się nim dużą ilość towarów na znaczne odległości. 
Największy udział w ładunkach towarowych tą drogą mają Chiny, Indie, USA, Japonia, Korea Południowa. Szczególną rolę odgrywa Australia, która ze względu na swoje położenie może eksportować wiele ton surowców mineralnych do innych krajów jedynie drogą morską. 
Infrastruktura morska obejmuje statki, promy, porty morskie. Ze względu na swoje rozmiary statki mogą pomieścić ogromne ilości towarów, z tego względu jest najbardziej opłacalnym środkiem transportu na duże odległości. 
Surowce mineralne i zboża przewozi się masowcami, towary spożywcze chłodniowcami, drobnicowce przewożą towary liczone w sztukach zapakowane w skrzynie, natomiast surowce energetyczne takie jak ropa naftowa, gaz ziemny siarka, benzyna oraz różnego rodzaju chemikalia są przewożone zbiornikowcami. 
Do przewozu ludzi wykorzystuje się specjalnie do tego przygotowane promy. 

Porty morskie mogą być uniwersalne, gdzie można rozładować wszystkie rodzaje towarów lub specjalistyczne prowadzące rozładunek jednego rodzaju towaru. 
Największe porty morskie znajdują się na południowo-wschodnim wybrzeżu Azji, głównie w Chinach, Japonii i Singapurze.

W Polsce największymi portami są port Szczecin-Świnoujście oraz port Gdańsk-Gdynia
Zaletą transportu morskiego jest jego duża ładowność, gdyż jednocześnie może być przewożona duża ilość dużych objętościowo towarów. Dodatkowo ich przewóz jest stosunkowo tani na duże odległości. Jednak ze względu na osiąganie niewielkiej prędkości czas przewozu jest długi. Dodatkowo jest ograniczony do portów morskich, a gdy jest potrzeba przewiezienia towaru dalej w głąb kraju zachodzi potrzeba przeładunku do innego rodzaju transportu. 
 

Transport morski – cechy charakterystyczne

Autor zdjęcia: Obraz pngcm03 z Pixabay

Transport morski Wasze opinie

4+6 =